Skip to main content

Zdrowie psychicznie – teoretycznie niewidzialne, nie można prześwietlić go Rentgenem, nie można zabandażować, zagipsować, wyciąć, położyć na stole operacyjnym.

Psychoterapia – wygląda jak rozmowa, chociaż jest metodą pomocy opartą na dowodach naukowych. Różni się strukturą, formułą, zastosowanymi technikami od rozmowy z przyjaciółką przy kawie.

Psychoedukacja – wszystko to, co może zrobić każdy z nas, aby poznać funkcjonowanie własnej psychiki, funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego po to, aby lepiej rozumieć to, co dzieje się w nas samych.

Reklama

Poniższe zestawienie zawiera książki, które mogą pomóc Tobie lub Twoim bliskim w rozumieniu emocji, specyficznych trudności psychicznych, czy mechanizmów uzależnień, jak i zagadnień związanych z funkcjonowaniem człowieka. Bądźmy blisko, autentycznie i zdrowo, prawdziwie, uważnie w te Święta i nie tylko!

Joanna Gutral, psycholożka i psychoterapeutka, poleca:

„Czując. Rozmowy o emocjach” – Agnieszka Jucewicz, wyd. Agora

"Czując. Rozmowy o emocjach" - Agnieszka Jucewicz, wyd. Agora

Co teraz czujesz? Czy umiesz nazwać swoje emocje? Czy dostrzegasz, w jakich sytuacjach się pojawiają? Czy rozumiesz, co próbują Ci przekazać?

Emocje, nawet te trudne i nieprzyjemne są drogowskazami w naszym codziennym życiu. Są źródłem informacji nie tylko o tym jak przeżywamy otaczający nas świat, ale także pomagają poznać nam nas samych. Złość, radość, smutek, lęk, wstręt, zdziwienie – oto emocje podstawowe, które tak jak kolory, posiadają wiele odcieni przenikających się w palecie barw. Nie uda nam się ich stłumić. Możemy próbować je wybielać, przymykać na nie oko, próbować zmyć z obrazu codziennego życia, niemniej one i tak znajdą drogę, aby dojść do głosu. Czyż nie lepiej byłoby wejść z nimi w dialog, nauczyć się współpracy i wydobywania cennych informacji, jakie niosą? Ta książka, opatrzona pięknymi ilustracjami, podzielona na rozdziały, w których autorka rozmawia z wieloma wybitnymi specjalistami (m.in. prof. Bogdan de Barbaro, Danutą Golec, Ewą Chalimoniuk, Zofią Milską-Wrzosińską czy Cezarym Żechowskim). Książka jest bezcennym źródłem odpowiedzi, na wszystkie te pytania dotyczące naszej emocjonalności, które zadajemy sobie na co dzień.

Reklama

„Lekarstwo na zmartwienia – jak w siedmiu krokach osiągnąć wewnętrzną harmonię” – Robert L. Leahy, Wydawnictwo Edukacyjne Fraszka

"Lekarstwo na zmartwienia – jak w siedmiu krokach osiągnąć wewnętrzną harmonię" - Robert L. Leahy, Wydawnictwo Edukacyjne Fraszka

”Słyszę sygnał nadjeżdżającej karetki – czy z moimi bliskimi wszystko okej? A co jeśli ktoś miał wypadek? Czy powinnam do nich zadzwonić? Nie mogę przestać o tym myśleć!”

„Mój szef ma dzisiaj posępną minę. Może źle o mnie myśli? Może firma jest w złej sytuacji finansowej? Może planują zwolnienia? Jak sobie poradzę, jeśli mnie zwolnią? Jak utrzymam rodzinę? Jeżeli pozamartwiam się teraz, to może uda mi się uchronić przed konsekwencjami. Ale jak wytrzymać taki lęk?! Można zwariować od tego natłoku myśli!!!”

Znasz powyższe ciągi myślowe? Zdarza Ci się wierzyć, że martwienie się, pomaga Ci przygotować się na trudne życiowe wydarzenia, ale jednocześnie urasta do takich rozmiarów, że ciężko Ci opanować tę rwącą rzekę lęku? Z pomocą przychodzi doskonały podręcznik Roberta R. Leahy, terapeuty poznawczo-behawioralnego, wybitnego specjalisty i badacza zajmującego się zaburzeniami lękowymi. Absolutnie konieczna pozycja biblioterapeutyczna dla wszystkich tych, którzy wiedzą, jak wielkie oczy i silne szpony ma wszechogarniający lęk.

Reklama

„Człowiek w poszukiwaniu sensu” – Viktor E. Frankl, wyd. Czarna Owca

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" - Viktor E. Frankl, wyd. Czarna Owca

Klasyka z pogranicza psychiatrii, psychologii i filozofii, która nigdy nie przestanie być aktualna, inspirująca, autentyczna. Ile jesteś w stanie wytrwać tkwiąc w czynnościach, procesach, w jakich nie widzisz sensu? Czyż nie starasz się go poszukiwać, nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się, że nie wiadomo od czego zacząć? Jaką radość i pełnię czujesz, kiedy podążając za swoimi wartościami zobaczysz sens w tym, co robisz, gdzie jesteś, co się z tobą właśnie dzieje! Jeśli nie doświadczasz tego stanu, to znak, że poszukiwania wciąż trwają i mogą trwać jeszcze długo, ale odnalezienie sensu i celu, według Frankla, są jednymi z podstawowych wartości w życiu człowieka.

Autor opisuje swoje przeżycia związane z pobyciem w Auschwitz, gdzie pomimo panujących warunków, brutalności, poniżaniu, zatrważającej dehumanizacji, rozpaczliwie poszukiwano sensu. W kolejnej części książki autor opisuje metody terapeutyczne jakie opracował na podstawie swoich badań i wspomnianych wyżej doświadczeń.

Inspirująca lektura nie tylko dla tych, którzy już swój sens widzą, ale przede wszystkim dla tych wątpiących, że kiedykolwiek uda im się go znaleźć.

„Rak duszy. O alkoholizmie”Ewa Woydyłło, Wydawnictwo Literackie

"Rak duszy. O alkoholizmie" - Ewa Woydyłło, Wydawnictwo Literackie

„Wszyscy jesteśmy od czegoś uzależnieni”- przekonuje autorka. Niemniej, uzależnienie od alkoholu nazywa rakiem duszy, który powoli zatruwa życie nie tylko osoby uzależnionej, ale i całej jego rodziny oraz sieci wsparcia. Książka nie skupia się tylko na samych mechanizmach działania uzależnienia, ale przede wszystkim na inspirujących doświadczeniach autorki, specjalistki w dziedzinie terapii uzależnień, sile i historii ruchu AA, utracie kontroli, porzuconych marzeniach, odzyskiwaniu wiary, budowaniu siły i możliwościach walki z nałogiem. Jest też doskonałą pozycją, dla osób, które żyją lub żyły z osobą uzależnioną od alkoholu. Chociaż wiele uzależnionych, jak i współuzależnionych w czasie choroby topi nadzieję na dnie butelki, to autorka zapewnia, że skuteczna terapia może przywrócić właściwe funkcjonowanie, możliwość sterowania własnym życiem, przywrócić sprawczość w osiąganiu wyznaczonych celów. Niemniej, walkę z uzależnieniem można toczyć jedynie w imieniu własnym – a ta książka może stanowić niesamowite wsparcie.

Arletta Szulwic, psycholog, entuzjastka psychoterapii

„Niespokojny umysł” – Kay Redfield Jamison, Wydawnictwo Zysk i Sk-a

"Niespokojny umysł" - Kay Redfield Jamison, Wydawnictwo Zysk i Sk-a

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) – dla wielu chorych i ich bliskich jej diagnoza brzmi jak wyrok. Niesłusznie. Jest to choroba – choć bardzo trudna – możliwa do skutecznego leczenia. Jej odpowiednie kontrolowanie i leczenie pozwala na powrót do normalnego, satysfakcjonującego życia. Wiem to z lektury wielu badań naukowych, ale również z własnego doświadczenia. Nie tak dawno temat tej choroby stał mi się bliski i od tego czasu zgłębiam go dosadnie. Jestem przerażona tym, jak źle i krytycznie o osobach chorych pisze się w Internecie. Przeraża mnie również bardzo niska świadomość i brak wiedzy w społeczeństwie na temat tej choroby oraz możliwości jej leczenia. A przecież dotyka ona wielu z nas i naszych bliskich. Bardzo chciałabym wpłynąć na zmianę tego stanu rzeczy w Polsce, dlatego m.in. polecam tę książkę jako prezent pod choinkę.

„Niespokojny umysł” to książka opisująca doświadczanie ChAD przez jej autorkę prof. Kay Redfield Jamison – psycholog i terapeutkę. Niezwykle ciekawa jest perspektywa osoby, która z jednej strony leczy osoby chorujące na dwubiegunówkę, a z drugiej sama jej doświadcza. Autorka opisuje w książce rozwój swojej choroby już od czasów, kiedy była nastolatką, leczenie jej, nawroty powodowane odstawianiem leków, a także remisje. Czytając te opisy można bardzo mocno odczuć cierpienie głównej bohaterki. Pozwala to na zrozumienie zachowań i motywacji osób chorych na ChAD, a także na poczucie wobec nich większej życzliwości i empatii.

Książka po raz pierwszy wydana została w 1995 r., stąd stosowane w niej określenie choroby afektywnej dwubiegunowej mianem „psychozy maniakalno-depresyjnej”. Obecnie nazwy tej już się nie używa, ale poza tym książka jest niezwykle aktualna. Polecam ją osobom zainteresowanym poznaniem specyfiki ChAD „od kulisów”, ale również wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o osobach chorujących na różne zaburzenia psychiczne – im więcej wszyscy będziemy wiedzieć na ten temat, tym większa szansa na zmniejszenie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie.

„Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów” – Arnoud Arntz, Gitta Jacob, wyd. GWP

"Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów" - Arnoud Arntz, Gitta Jacob, wyd. GWP

Terapia schematów staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. I bardzo dobrze! Jej skuteczność i możliwość zastosowania w różnych obszarach pracy z trudnościami i różnymi zaburzeniami jest niezwykle zachęcająca i motywująca. Ja sama miałam przyjemność (choć momentami i nieprzyjemność ;)) bycia w terapii, opartej m.in. o tę metodę i niezwykle sobie ją chwalę. Zrozumienie i przepracowanie aktywnych u mnie trybów oraz schematów, w których funkcjonuję pozwoliło mi w znaczącym stopniu uporać się z wieloma moimi trudnościami. Co więcej, dziś już jestem kilka lat po tej terapii, a jej efekty są nadal widoczne i to w formie niemalże niezmienionej. Często wracam do wiedzy nabytej podczas spotkań z moją terapeutką. Niezwykłe to było doświadczenie. Życzę takich efektów pracy terapeutycznej każdemu, kto decyduje się sięgnąć po wsparcie specjalisty.

Książka „Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów” jest co prawda skierowana głównie do praktyków, jednak ja gorąco polecam ją każdemu, kto chce rozpoznać swoje tryby i schematy oraz rozpocząć pracę nad nimi. Około 1/3 książki to właśnie ich dokładny opis wraz z opisami przypadków, natomiast pozostałe 2/3 książki to opis pracy terapeutycznej opartej o tę metodę. Dla mnie książka była ważnym uzupełnieniem wiedzy do tego, czego nauczyłam się na terapii. Polecam!

„Psychoterapia dziś. Rozmowy” – red. Zofia Milska-Wrzosińska, wyd. PWN

"Psychoterapia dziś. Rozmowy" - red. Zofia Milska-Wrzosińska, wyd. PWN

„Wiele osób ma taką myśl, która pojawia się nagle i znika równie niespodziewanie: „Pora umówić się do psychoterapeuty”. Myśl ta pojawia się w momentach trudnych, tudzież po chwilach kryzysowych, jednak wraz ze stabilizacją sytuacji częstokroć blednie, a codzienne sprawy spychają ją na plan dalszy. Jednakże myśl ta powraca niczym natrętna mucha brzęcząca nad uchem w środku nocy i pojawia się żal, że jednak trzeba było iść na tę psychoterapię poprzednim razem, to może teraz byłoby nieco lepiej, ale skoro nie wiadomo od czego zacząć to… sytuacja wraca do punktu wyjścia. Jeśli nie wiadomo od czego zacząć, to najlepiej od początku, a moim zdaniem, właśnie ta książka może być fantastycznym punktem wyjścia do oswojenia tematu psychoterapii. Z perspektywy pacjenta przyjrzeć można się temu dlaczego psychoterapia działa, jak wygląda psychoterapia par, czy ciąża to właściwy czas na podjęcie terapii, jak radzić sobie ze stratą i żałobą, jak wygląda psychoterapia grupowa. Każdy znajdzie coś dla siebie, nieprawdaż? ” – ten fragment pochodzi z naszej recenzji tej książki (do przeczytania TUTAJ).

Ja, choć tematyka psychoterapeutyczna jest mi dość dobrze znana, z przyjemnością i z zainteresowaniem pochłonęłam tę książkę w dwa wieczory. „Psychoterapia dziś. Rozmowy” to takie ABC psychoterapii – osoby, które ciekawi taka tematyka znajdą tu wyczerpujące odpowiedzi na wiele z nurtujących je pytań. Warto sięgnąć po tę lekturę również wtedy, gdy rozważa się rozpoczęcie psychoterapii i chęć oswojenia nieco tego tematu. Jestem przekonana, że wiedza zawarta w tej książce będzie dużą wartością dla wielu osób, dlatego zachęcam, aby obdarować nią bliskich (i siebie) 🙂

„Sztuka obsługi penisa” – Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski, wyd. Agora

"Sztuka obsługi penisa" - Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski, wyd. Agora

Ta pozycja w tym zestawieniu może wydawać się nieco nie na miejscu, ale jestem przekonana, że przynajmniej część z Was – Czytelników – ma w swoim gronie osoby, które docenią taki prezent. Tytuł książki jest dość mocny i dosadny, jednak nie należy traktować go aż tak dosłownie 🙂

Książka ta jest wspaniałym kompendium wiedzy na temat seksualności mężczyzn. Napisana jest w formie wywiadu, w którym dziennikarz Przemysław Pilarski rozmawia z seksuologiem i psychoterapeutą Andrzejem Gryżewskim m.in. o: fantazjach seksualnych mężczyzn, antykoncepcji, anatomii męskiego przyrodzenia, masturbacji, wpływie oglądania pornografii na jakość życia seksualnego, problemach z erekcją i wielu, wielu innych. Książka ta porusza również temat relacji w związku, rozprawia się ze stereotypami na temat tego, co mężczyzna w łóżku „powinien”, a czego nie, a także wyjaśnia jak wiele w seksie zależy od przekonań mężczyzny na temat swój oraz otaczającego go świata.

Jest to doskonała lektura zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Napisana jest bardzo przyjemnym językiem i okraszona wieloma dowcipami. Ja przeczytałam tę książkę z ogromnym zaciekawieniem. Gorąco polecam!

Zestawienie książek przygotowały:

Joanna Gutral – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, słuchaczka Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Prowadzi zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i fanka skandynawskiego kina.

Arletta Szulwic

Arletta Szulwic – entuzjastka psychoterapii, absolwentka psychologii i UX Design na Uniwersytecie SWPS. Zawodowo zajmuje się content marketingiem i komunikacją w mediach społecznościowych. Ceni sobie dzielenie się wiedzą psychologiczną w Internecie. Założycielka Zdrowej Głowy.

Reklama
Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply