Skip to main content

Zdrowie psychiczne i dbanie o nie przybiera różne oblicza – oprócz psychoterapii i farmakoterapii możemy uraczyć się psychoedukacyjną książką, wspierającym filmem, aplikacją do pracy osobistej i wieloma innymi ciekawostkami ze świata psychologii.

Przed Wami alfabet dla zdrowia psychicznego – pod każdą literą znajdziecie hasło opracowane przez naszą redakcję i zaproszonych specjalistów. Hasła zostały dobrane w taki sposób, abyś mógł_a, drogi Czytelniku/Czytelniczko, wziąć z nich coś dla siebie – czy będzie to polecenie książkowe dotyczące konkretnego zjawiska, aplikacja, film lub wiedza. Wybierz, jaką część z tych propozycji weźmiesz dla siebie i jaką przyjemność zafundujesz sobie teraz lub z czasem, w intencji dbania o swoje zdrowie psychiczne.

ALEKSYTYMIA

Aleksytymia czyli niezdolność do rozumienia i identyfikowania emocji, a także ich prawidłowego nazywania oraz wyrażania. Sprawia to, że aleksytymicy mają trudności z rozładowaniem napięcia, a wzbudzenie fizjologiczne jest trudne do odróżnienia od pobudzenia emocjonalnego. Trudność w regulacji napięcia emocjonalnego prowadzi do somatyzacji, zaburzeń na tle psychicznym i seksualnym.

O aleksytymii można przeczytać w książce dr hab. Elżbiety Zdankiewicz-Ścigały „Aleksytymia i dysocjacja jako podstawowe czynniki zjawisk potraumatycznych.

BLACK DOG

I had a black dog, his name was depression” („Miałem czarnego psa, na imię mu było depresja”) mówi bohater krótkiej animacji stworzonej przez WHO. Na świecie na depresję cierpi ok. 350 milionów ludzi, a w Polsce prawie 1.5 miliona osób. Mimo powszechności tego problemu wiele osób nie rozumie jakie trudności wynikają dla osób doświadczających jej: wycofanie społeczne, utrata apetytu, pogorszenie koncentracji uwagi, spadek energii i niemożność odczuwania przyjemności, kłopoty ze snem. Oglądając filmik można zobaczyć jak to jest żyć z czarnym psem depresji i jak nauczyć się trzymać go na smyczy, tak by był częścią życia a nie jedyną jego treścią.

„CZUJĄC”

Jak przyjrzeć się swoim emocjom i zachęcić do refleksji nad nimi? Można to robić czytając! „Czując” to zbiór 17 rozmów z psychologami i psychoterapeutami na temat emocji i przeżyć: wdzięczności, miłości, zazdrości i zawiści, krzywdy i winy, lęku, złości, radości, pokory, straty, współczucia, wstydu, nudy, euforii, namiętności, bliskości, przyjemności i smutku. Wywiady ze specjalistami zdrowia psychicznego przeprowadziła Agnieszka Jucewicz. Książka “Czując” pomaga zrozumieć, dlaczego wszystkie emocje są potrzebne i mile widziane, nawet jeśli są trudne.

Więcej o książce: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4880521/czujac-rozmowy-o-emocjach.

DYSTYMIA

Chociaż pod literą D mogła pojawić się depresja, zdecydowałyśmy, że to hasło poświęcimy jej kuzynce, dystymii, która zdecydowanie posiada mniejszą “sławę” niż depresja.

Dystymia to stan obniżonego nastroju utrzymującego się przez co najmniej 2 lata, przez większą część dnia, prawie każdego dnia i w tym dwuletnim okresie nie występowały momenty bezobjawowe. Zaburzenie to nazywane jest także uporczywym zaburzeniem depresyjnym. Do objawów należą także zmniejszony apetyt lub objadanie się, bezsenność lub nadmierna senność, brak energii lub zmęczenie, niska samoocena, osłabienie koncentracji i trudności w podejmowaniu decyzji, poczucie braku nadziei. Objawy nie są wywoływane działaniem substancji ani stanem ogólnomedycznym, ale powodują znaczące kliniczne cierpienie lub utrudnienia w funkcjonowaniu w sferze społecznej lub zawodowej.

Więcej o dystymii możecie przeczytać tutaj: https://zdrowaglowa.pl/dystymia-lekka-depresja-czesto-niezauwazana-ale-czy-mniej-bolesna/.

EWOLUCJA UMYSŁU

Nasze umysły ewoluowały w taki sposób, że są nastawione na zadawanie nam psychicznego cierpienia by nas chronić. W czasach jaskiniowych, abyśmy przeżyli umysł musiał ciągle i ciągle analizować otoczenie i szukać w nim najmniejszych oznak zagrożenia, bo jeśli je ignorował sprowadzał  na nas śmiertelne niebezpieczeństwo (inne plemiona, dzikie zwierzęta, odejście od stada). I dlatego umysł niezmiennie informuje nas o zagrożeniach, które mogą nas spotkać: na wszelakie sposoby uruchamia lęk bo woli, żebyśmy źle się czuli niż umarli. Tylko… zapomina, że nie żyjemy już w czasach prehistorycznych i że jak nie będziemy pasowali do grupy odniesienia to i tak przeżyjemy – na ulicach nie czają się tygrysy, a gromadzenie zasobów jak pieniądze, samochody aby mieć więcej i więcej wcale nas nie uszczęśliwia. Co więc z tym umysłem zrobić? Zaakceptować, że to co on nam robi nie jest ani dziwne ani złe, musimy po prostu zrozumieć, że to jego pradawny sposób na uratowanie nas przed śmiercią czy zranieniem i nauczyć się odsiewać prawdziwe zagrożenia od tych wyolbrzymionych.

FUNDACJA EFKROPKA

Szukając miejsca gdzie mnóstwo osób zaangażowanych jest w poprawę losu osób przeżywających kryzys psychiczny, koniecznie musicie zajrzeć na stronę Fundacji eFkropka. Znajdziecie tam mnóstwo akcji, które na co dzień mają uświadomić społeczeństwo, przełamywać stereotypy i pokazać jak tworzy się nową jakość otaczającego nas świata. Możecie znaleźć tu PoGodnySzlak, Marsz Żółtej Wstążki, informacje o Kongresach Zdrowia Psychicznego, poznać ekspertów przez doświadczenie oraz Żywą Bibliotekę Psychiatryczną. Dodatkowo stale tworzą nowe materiały na swoim kanale na YT:  https://www.youtube.com/c/FundacjaeFkropka/videos, na którym pokazują codzienność osób z kryzysem psychicznym, rozmowy ze specjalistami, a także wskazówki do wykorzystania dla osób chorujących oraz ich rodzin. 

Strona Fundacji eFkropka: https://ef.org.pl/.

GRUPA WSPARCIA

Każdy z nas w życiu zmaga się czasem z problemami, stratami, ale też poważnymi kryzysami. W takich chwilach zazwyczaj w pierwszym odruchu sięgamy po rady i otuchę w najbliższym otoczeniu. Jeśli jednak to nie wystarczy bądź jest niemożliwe, można poszukać grupy wsparcia.

Grupa to forma wsparcia, która może mieć charakter psychologiczny (grupa prowadzona przez specjalistę) bądź samopomocowy (grupa prowadzona przez samych członków). Największą zaletą takich spotkań jest połączenie osób o różnych doświadczeniach, ale zmagających się z podobnymi trudnościami. Dzięki temu członkowie grupy mogą wymieniać się swoimi przemyśleniami oraz udzielać sobie wsparcia. Dodatkowo zyskują poczucie bycia częścią społeczności, co samo w sobie jest atutem.

Grupy wsparcia mogą być konstruowane wokół różnych tematów, np. żałoby, choroby dziecka czy lęku klimatycznego.

W czasach pandemii trudno brać udział w takich grupach, ale z pomocą przychodzi Internet i takie miejsca jak nasza grupa na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/zdrowaglowa.

HABITICA

Wydaje Ci się, że wszelakie plany zakładające wprowadzanie dobrych nawyków i redukcję tych niepożądanych idą opornie i są poza Twoim zasięgiem! Spróbuj z aplikacją Habitica (dostępna na iOS i Android), która wykorzystuje zasady gamifikacji oraz wzmocnień pozytywnych i negatywnych. Za praktykowanie pożądanych, wyznaczonych przez siebie zadań otrzymujesz specjalne bonusy i moce, za ich zaniechanie lub praktykę tych niepożądanych osłabiasz swoje działanie, a wszystko to dzieje się w bardzo angażującej grze. Aplikacja dla nastolatków i dorosłych, do praktyki indywidualnej, ale także grupowej.

„INSIDE OUT” („W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI”)

Czy wiecie co się dzieje w waszych głowach? W życiu nastoletniej dziewczynki dzieją się duże zmiany, ale to jak ona sobie z nimi radzi zależy od oceny 5 ważnych postaci: Smutku, Gniewu, Odrazy, Strachu i Radości. Film w niesamowicie plastyczny sposób pokazuje złożoność naszego działania, oceny i relacji z emocjami. Koniecznie do obejrzenia nie tylko dla dzieci!

Więcej o filmie przeczytacie na stronie: https://www.filmweb.pl/film/W+g%C5%82owie+si%C4%99+nie+mie%C5%9Bci-2015-682170, a poniżej udostępniamy jego trailer:

JASPER JUUL

Jeśli macie dziecko, nastolatka, partnera lub zastanawiacie się nad komunikacją w rodzinie i lubicie książki pełne przykładów, poczucia humoru, licznych rozwiązań, sięgnijcie po dzieła duńskiego terapeuty Jaspera Juula. Zastanawiacie się? Przybliżymy Wam ideę autora zostawiając małą namiastkę tego co możecie przeczytać: “Język miłości nie powinien być ani pozytywny, ani negatywny – tylko osobisty” lub “Miłość to nie to samo co obsługa”. Jesteśmy przekonani, że Jasper umiał pisać dla każdego i o każdym. 

Poszczególne książki dostępne pod linkiem, sami wybierzcie to co będzie dla Was najlepsze: Jesper Juul (52479) – Lubimyczytać.pl.

KINOTERAPIA

Lubicie oglądać filmy? Gdy oglądamy filmy wydaje nam się, że odbierają go nasze oczy i uszy, ale tak naprawdę przetwarza je nasz umysł i emocje. Kinoterapia, czy filmoterapia, może być świetnym uzupełnieniem terapii w każdym nurcie psychologicznym, bazą do rozmowy z dziećmi czy nastolatkami, a także przestrzenią do spotkania z różnymi ważnymi dla nas treściami i odczuciami. Bywa też analizą co mi ten film robi, co ja myślę o bohaterach, jak ja ich rozumiem i co wtedy czuję, a to już daje przestrzeń do nowego otwarcia. Poniżej strona opowiadająca o kinoterapii wraz z wartościową listą filmów do obejrzenia: http://kinoterapia.pl/lista-filmow/.

LĘK PANICZNY

Lęk paniczny, inaczej nazywany zespołem lęku napadowego lub lękiem napadowym, to zaburzenie lękowe, które charakteryzuje się nawracającymi, nieoczekiwanymi napadami intensywnego lęku (tzw. napadami paniki). Wbrew przekazom medialnym osoba doświadczająca ataku paniki nie krzyczy i nie wykonuje wielu bezcelowych ruchów jednocześnie, a najczęściej ma poczucie odrealnienia, szybkiego kołatania serca, “wyłączania” kolejnych zmysłów, np. chwilowego zaburzenia widzenia lub słuchu.

Wystąpienia lęku panicznego nie da się przewidzieć, można zacząć go odczuwać w zupełnie normalnej sytuacji. Jeśli zmagasz się z napadami paniki, możesz zainstalować aplikację Rootd (opisaną pod literą R), która, bazując na technikach terapii poznawczo-behawioralnej, pomaga osobom z lękiem napadowym.

MINIMALIZM: DOKUMENT O RZECZACH WAŻNYCH

Czy mamy wewnętrzny przymus posiadania wszystkiego co najdroższe, najpiękniejsze i największe? Co z dużą ilością “niezbędnych” rzeczy na którą stale nie mamy miejsca w coraz większych mieszkaniach/domach? Co się dzieje w naszym domu na który pracujemy całymi dniami, a przebywamy tam sporadycznie lub tylko w nim śpimy? Co z wydawaniem pieniędzy, których nawet jeszcze nie zarobiliśmy, których realnie nie mamy? Bohaterowie filmu proponują mały krok wstecz oraz chwilę refleksji: “Pomyślcie o życiu z mniejszą ilością rzeczy. Mniej przedmiotów, mniej rupieci, mniej stresu i długów, mniej niezadowolenia. Spokojniejsze życie”. Brzmi zbyt pięknie? Obejrzyj “Minimalizm: Dokument o rzeczach ważnych” i zobacz, że można mieć: “Więcej czasu, więcej istotnych związków, więcej wzrostu i zaangażowania, więcej zadowolenia”.

Film możecie obejrzeć na Netflixie: https://www.netflix.com/pl/title/80114460.

„NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO CIĘ KOCHAM”

Wielu z Was, którzy nie korzystali jeszcze z usług psychoterapeuty zapewne chodzi po głowie chęć sprawdzenia jak by to miało wyglądać, podejrzenia, chociażby przez dziurkę od klucza tego, jak wygląda praca terapeutyczna. Film Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” to paradokument przedstawiający sesję terapeutyczną prowadzoną przez psychoterapeutę, prof. Bogdana de Barbaro, na której spotykają się matka i jej córka. Podczas tego filmu towarzyszymy im jako obserwatorzy w gabinecie terapeuty, kiedy matka i córka, przy wsparciu terapeuty, próbują zadbać o swoją relację, zrozumieć emocje i przepracować dzielące je dotąd konflikty.

Więcej o filmie przeczytacie na stronie: https://www.filmweb.pl/film/Nawet+nie+wiesz%2C+jak+bardzo+Ci%C4%99+kocham-2016-765221, a poniżej jego trailer:

OTWARTOŚĆ NA DOŚWIADCZENIE

Otwartość na doświadczenie to jedna z 5 cech osobowości wyróżnionych w modelu Wielkiej Piątki (model pięcioczynnikowy – jeden z najbardziej znanych modeli opisujących osobowość człowieka) autorstwa Paula Costy i Roberta McCraea. Otwartość na doświadczenie (openness to experience) odpowiada za postawę pozytywnego wartościowania doświadczeń życiowych, tolerancję na nowość i ciekawość poznawczą. Składa się na nią 6 czynników: wyobraźnia, estetyka, uczucia, działania, idee, wartości. Osoby o wysokim wyniku na skali Otwartości na Doświadczenie cechuje ciekawość świata wewnętrznego i zewnętrznego, wrażliwość estetyczna, wyobraźnia, kreatywność, niekonwencjonalność, otwartość na nowe idee. Narzędziem pozwalającym na opis osobowości w modelu Wielkiej Piątki jest kwestionariusz osobowości NEO-PI-R. Poza otwartością na doświadczenie dokonuje pomiaru takich cech jak neurotyczność, ekstrawersja, ugodowość i sumienność.

Obejrzyjcie animację, która dobrze przedstawia czym charakteryzuje się otwartość na doświadczenie:

PRZYSTANEK MAMA

Depresja poporodowa dotyka 7-20% kobiet po porodzie. Mimo stosunkowo częstego występowania, w wielu przypadkach bywa ignorowana i zbyt późno diagnozowana, pozostawiając młode mamy bez odpowiedniego wsparcia i pomocy. Nieleczona prowadzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania matki i dziecka oraz problemów w tworzeniu się prawidłowej więzi między nimi. “Przystanek MAMA” to program profilaktyki depresji poporodowej, mający na celu udzielanie bezpłatnego wsparcia kobietom podejrzewającym u siebie objawy depresji w okresie ciąży i porodzie, a także informowanie, edukowanie i wspieranie specjalistów opiekujących się kobietą w tym czasie (lekarze, położne, pielęgniarki). Program uruchamiany jest w poszczególnych województwach, ich listę można sprawdzić na: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-depresji-poporodowej, a sama strona programu to: https://przystanekmama.copernicus.gda.pl/.

ROOTD

Mierzysz się z napadami paniki i agorafobią? Czujesz, że jazda autobusem stanowi wyzwanie? Obawiasz się napadu paniki w miejscu publicznym? Rootd to aplikacja, dzięki której otrzymujesz niezbędną psychoedukację i wsparcie w pracy z napadami paniki, a także bezpośrednio w momencie ich wystąpienia. Aplikacja dostępna w polskiej wersji językowej, w opcji darmowej i premium (jednakże już w wersji bezpłatnej posiada wiele ciekawych funkcjonalności). Dostępna na iOS i Android. Aplikacja wykorzystuje techniki wykorzystywane w terapii poznawczo-behawioralnej.

SANVELLO

Coraz częściej korzystamy z aplikacji mobilnych, które służą nam już nie tylko do kupowania biletów, zamawiania jedzenia i nauki języka obcego, ale też do śledzenia swojego nastroju. Sanvello to dość rozbudowana aplikacja, która pozwala na notowanie zmian samopoczucia, wyciszenie się podczas patrzenia na kojący obraz czy zrelaksowanie się przy ulubionych dźwiękach. Może być pomocna, jeśli mierzymy się z gorszym nastrojem, stresem albo niepokojem. Aplikacja nie zastąpi wizyty u specjalisty, jednak może wesprzeć we wprowadzaniu zdrowych nawyków i osiąganiu psychicznej równowagi. Dostępna jest na iOS i Androida.

TWÓJ PARASOL

Aplikacja “Twój Parasol” do złudzenia przypomina aplikację pogodową. Na ekranie startowym pomarańczowo-żółty parasol i opis: „bądź gotowy na zmiany pogody”. Po rozpoczęciu widzimy ikonę pogodową wraz z oznaczeniem temperatury na dany dzień. Jednak najważniejsze jest niewidoczne – wystarczy dwukrotnie kliknąć w “chmurkę” i przenosimy się do ukrytej części aplikacji, dedykowanej osobom doświadczającym przemocy domowej. Umożliwia ona wysyłanie szybkich komunikatów alarmowych pod wybrany adres e-mail. Można wysłać film, zdjęcie, notatkę z poziomu samej aplikacji, bez konieczności zapisywania jej w telefonie, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy sprawca będzie chciał usunąć nagrywane treści – wszystko jest wysyłane “na zewnątrz” i nie pozostawia śladów w urządzeniu. “Twój parasol” pozwala również na dyskretne nawiązanie połączenia z policją, szukanie miejsc, gdzie otrzymamy wsparcie czy zapoznanie się z procedurą założenia “niebieskiej karty”. A co najważniejsze – wszystko w pełnej dyskrecji, jeden ruch i znów jesteśmy w “zwykłej” aplikacji pogodowej. ”Twój parasol” to bardzo potrzebne narzędzie, dzięki któremu osoby doświadczające przemocy domowej mogą uzyskać pomoc i wsparcie. Aplikacja dostępna jest na iOS i Androida, a więcej o niej przeczytacie na stronie: https://twojparasol.com/.

„UWAŻNOŚĆ. SPOKOJNY UMYSŁ, JASNE MYŚLI, DOBRE ŻYCIE”

Możemy każdego dnia pomagać sobie w codziennym funkcjonowaniu. Możemy radzić sobie z galopującymi myślami, tworzącymi najgorsze scenariusze. Możemy odróżniać realne zdarzenia od interpretacji zdarzeń. Możemy uspokoić się, zrelaksować i rozluźnić. Możemy poznać siebie i nasze funkcjonowanie. Wszystko to możemy zrobić dzięki uważności. Książka Ewy Kaian Kochanowskiej pokaże jak obserwować wszystko co dzieje się wokół i pozostać sobą. Pozycja zawiera ćwiczenia, które możesz dostosować do swoich potrzeb, opowiada o uważności dla każdego.
Więcej o książce: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4863221/uwaznosc-spokojny-umysl-jasne-mysli-dobre-zycie.

QUITNOW!

Mierzysz się z zrzucaniem palenia i idzie Ci dość opornie? Potrzebujesz wsparcia osób, które doświadczyły lub doświadczają obecnie tego samego? Z pomocą przychodzi aplikacja Quit Now (dostępna w polskiej wersji językowej na iOS i Android), która nie tylko wzmacnia motywację do walki z nałogiem poprzez obliczanie ilości zaoszczędzonych pieniędzy, ale także informuje o tym, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie wraz z odstawieniem nikotyny i zapewnia dostęp do czatu użytkowników. W chwili trudności i zwątpienia możesz uzyskać życzliwe wsparcie innych. Dodatkowo aplikacja bazuje na wzmocnieniach pozytywnych – im dłużej nie palisz tym cenniejsze nagrody i odznaki otrzymujesz w aplikacji.

VETULANI

Sztuką jest pisać i mówić o rzeczach trudnych w łatwy sposób. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę Profesor Jerzy Vetulani, który o mózgu mógł opowiadać godzinami. Poza swoją działalnością naukową, stworzył książkę przeznaczoną dla dzieci o tym jak działa mózg. Każdy mały człowiek z rodzicem może poznać komitet ekspertów, sztab generalny, hipokampa, podwzgórze, wydział emocji i wydział rozumowania. Wszystko to zawarte jest w książce “Sen Alicji czyli jak działa mózg”. Jeśli natomiast wolisz posłuchać wykładu neurobiologa, polecamy szczególnie jeden: “Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie?”:

„W PUŁAPCE MYŚLI”

Każdy z nas czasem wpada w pułapki umysłu — łapiemy się na tym, że myślimy w kategoriach wszystko albo nic, nadmiernie uogólniamy albo wyolbrzymiamy. Nasze myśli są dla nas naturalnym środowiskiem, zupełnie jak dla ryb woda, dlatego wierzymy im i wydaje nam się, że odzwierciedlają one rzeczywistość. Kiedy jednak myśli są zniekształcone, negatywne, nie uwzględniają rzeczywistego doświadczenia, wówczas nie dość że mają mało wspólnego z prawdą, to jeszcze powodują psychiczne cierpienie. Książka samopomocowa “W pułapce myśli”, odnosząc się do założeń terapii akceptacji i zaangażowania, uczy, jak stać się bardziej uważnym na obecną chwilę, na swoje emocje i przeżycia, bez zatrzymywania się na bolesnych wspomnieniach i trudnych myślach.

Więcej o książce: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/222877/w-pulapce-mysli-jak-skutecznie-poradzic-sobie-z-depresja-stresem-i-lekiem.

YALOM

Nikt tak pięknie, czule i wnikliwie nie pisze o psychoterapii jak On – Irvin Yalom, amerykański psychiatra i psychoterapeuta. Irvin Yalom jest autorem powieści terapeutycznych, w których opisuje swoją współpracę z pacjentami, poddając wnikliwej obserwacji nie tylko sam problem pacjenta, ale i jego przeżycia w pracy z danym klientem. Jego spostrzeżenia są inspirujące nie tylko dla samych terapeutów, ale także dotykają uniwersalnych ludzkich problemów i bolączek takich jak lęk przed śmiercią, samotnością, czy stratą miłości. Szczególnie polecam: “Mama i sens życia”; “Kat miłości”; “Istoty ulotne”.

ZARADNY KOT

“Zaradny kot” to program terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży. Skierowany w szczególności do młodych klientów zmagających się z lękiem uogólnionym, fobią społeczną i lękiem separacyjnym, ale przy wprowadzeniu pewnych modyfikacji może być z powodzeniem stosowany do leczenia innych zaburzeń lękowych. Bohaterem programu jest tytułowy Zaradny Kot, który staje się dla dziecka przewodnikiem i przyjacielem na drodze radzenia sobie z lękiem. Uczy on strategii STOP, czyli konkretnych umiejętności, które można zastosować, gdy “Strach mnie bierze” i czujemy, że “Teraz wydarzy się coś złego”. Zaradny kot proponuje, by podjąć decyzję “Odrzucam bierność” i działać, by w efekcie móc powiedzieć “Poradziłem sobie!”. Program został przebadany pod kątem skuteczności i występuje w dwóch wersjach – dla dzieci młodszych (8-13 lat) oraz pod nazwą “Lęk”- dla młodzieży (14-17 lat).

Zeszyt ćwiczeń dla dzieci: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/194262/terapia-poznawczo-behawioralna-terapia-poznawczo-behawioralna-zaburzen-lekowych-u-dzieci-zeszyt-c

Podręcznik terapeuty: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/194261/terapia-poznawczo-behawioralna-zaburzen-lekowych-u-dzieci-podrecznik-terapeuty-program-zaradny-kot

ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY

Życie warte jest rozmowy” to zainicjowana w 2018 r. kampania społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi na zjawisko śmierci samobójczej i promująca strategie wsparcia i prewencji osób będących w kryzysie suicydalnym. Hasło kampanii “Życie warte jest rozmowy” ma promować postawę wrażliwości i otwartości na rozmowę z osobami w kryzysie psychicznym, które często nie mają okazji, by powiedzieć o swoich trudnościach. Rozmowa i uważność na drugiego człowieka ma ogromne znaczenie – może uratować czyjeś życie. Kampania ma być również sposobem na zniesienie tematu tabu jakim jest śmierć samobójcza, która – wg statystyk – dotyka więcej osób niż ginie w wypadkach samochodowych.

Co roku w ramach obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom organizatorzy kampanii przygotowują bezpłatny cykl wykładów dla specjalistów dotyczących prewencji i wsparcia osób w kryzysie suicydalnym, a także udostępniają bezpłatną pomoc psychologiczną w ramach “pokoju wsparcia”. Adres strony kampanii: http://www.zyciewartejestrozmowy.com/.

Zestawienie przygotowały:

Kinga Bartkowiak – absolwentka etnologii, studentka psychologii na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Członkini Koła Naukowego Psychoterapii i Treningu.

Marta Cieśla

Marta Cieśla – psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, założycielka Centrum Wspierania Rozwoju ESPERI. W swojej pracy ceni metody o udowodnionej skuteczności, budowanie więzi i wiarę w nieograniczony potencjał człowieka. Wspiera dzieci i nastolatki w radzeniu sobie z lękiem, depresją, zaburzeniami odżywiania a także w minimalizowaniu wyzwań związanych z ADHD czy spektrum autyzmu. Równocześnie wspiera rodziców w rozwoju kompetencji wychowawczych i towarzyszy im w zmianach w procesie psychoterapii. Prowadzi ESPERI na warszawskim Mokotowie. Prywatnie zapalona podróżniczka z dziećmi w plecaku, mama trzech chłopców.
https://esperi.pl
https://www.facebook.com/EsperiCWR

Joanna Gutral

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Kamila Rudnik – studentka V roku psychologii, specjalizująca się w psychologii dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Gdańskim. Współorganizowała Słupskie Kongresy Kobiet. Koordynowała I Słupskie Dni Seniora (2017). Wiceprzewodnicząca Słupskiej Rady Seniorów w latach 2014 – 2019. Pasjonatka psychologii od lat. 

Karolina Ziegart-Sadowska

Karolina Ziegart-Sadowska – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, neurobiolog z wykształcenia i zamiłowania. Prowadzi psychoterapię dorosłych, dzieci i młodzieży w podejściu poznawczo-behawioralnym z wykorzystaniem technik “trzeciej fali” (ACT, Terapia Schematów, Mindfulness). Wspiera również rodziców w pokonywaniu trudności wychowawczych i kształtowaniu kompetencji rodzicielskich. W swojej pracy szczególną wagę przypisuje tworzeniu bezpiecznej, pełnej szacunku i otwartości relacji terapeutycznej. Ceni metody oparte o dowody naukowe. Prowadzi prywatną praktykę i tworzy portal nietylkopsycholog.pl.
Strona | Facebook Instagram

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

One Comment

Leave a Reply