Nie ma czarnych owiec, są różne relacje rodzinne – PODCAST

Zdarzało Ci się czuć, słyszeć lub myśleć o sobie jako o tej “czarnej owcy” rodziny? Co to właściwie oznacza? Każdy z nas ma jakieś wartości i własne wyobrażenie o świecie, które nie jest takie samo dla wszystkich. Co więcej, świat przeszłego pokolenia wcale nie musi pokrywać się z tym, co obecnie. I chociaż zazwyczaj wszelkie intencje są dobre, to jak wiemy, nimi właśnie piekło jest wybrukowane. Jak zatem w tych zawiłościach intencji, uczuć, relacji i splotów okoliczności można być ze sobą i nie zwariować?

Czy “co w rodzinie to nie zginie”? Czy więzy krwi to to samo, co relacja? Ile są one w stanie przetrwać i kto odpowiada za ich budowanie? Czy istnieją w ogóle idealne i wiecznie szczęśliwe rodziny? Czy czerń przysłowiowej owcy jest obiektywna, czy jednak zależy od punktu siedzenia? Czy możliwe jest że każdy z nas, jako ta bardzo ludzka owca, ma odrobinę czerni w sobie?

Asia Gutral i Joanna Gruhn-Devantier rozmawiają o relacjach rodzinnych i tym, jak wpływają one na nasze indywidualne funkcjonowanie. A powodem całej rozmowy i związanych z nią myśli jest komediodramat w reżyserii Aleksandra Pietrzaka pod tytułem “Czarna Owca”, wyprodukowany przez TVN Grupa Discovery, który to te relacje rodzinne pokazuje, a duet Joanna & Joanna komentuje, bo co zostało pokazane w filmie, nie jest oderwane od rzeczywistości, a często powoduje, że relacyjne zawiłości sprowadzają osoby po pomoc specjalistów. W filmie doskonała obsada, m.in. Kamil Szeptycki, Magdalena Popławska, Arkadiusz Jakubik, czy Anna Cieślak.

Więcej o filmie przeczytacie tutaj: https://next-film.pl/film/czarna-owca/, a po filmie można pochylić się nad myślą, którą kiedyś w wywiadzie wypowiedziała dr Ewa Woydyłło: Wolisz mieć rację, czy relację?

Uwaga! Film w kinach już od 13 sierpnia – szykujcie się na seanse ?

Dzięki za dobry seans i inspirację: tvn.pl i Next Film.

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Joanna Gruhn-Devantier – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji, ukończyła czteroletnie podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w Ośrodku Psychologiczno-Medycznym „Mabor”, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Prowadzi psychoterapię dzieci, osób dorosłych oraz rodzin w podejściu psychodynamicznym, które łączy z nurtem systemowym. Współzałożycielka Domu Rozwoju.


Zdrowa Głowa

About
Zdrowa Głowa

Leave a Reply