Skip to main content

Cienka granica biegnie pomiędzy miłością a nienawiścią, spokojem a złością, radością a rwącym potokiem smutku. Każdemu z nas zdarza czuć się skrajne emocje: ile namiętnych związków przerodziło się w kłótnie bez końca, a z pozoru spokojne i przyjemne dni kończyły się lękowym lub skąpanym w złości zmierzchem? Większość z nas potrafi zdiagnozować jak daleki dystans dzieli go od jednej emocji do kolejnej, jaką drogę należy przejść z jednego stanu do drugiego, jaki bodziec wprawia nas w taki a nie inny nastrój. I chociaż mówi się, iż emocje biorą górę nad poznaniem, to potrafimy odnaleźć związki przycznowo-skutkowe, rozpoznać, co wywołuje w nas poszczególne emocje. To jak chodzenie po linii emocji znając możliwości własnego balansowania na niej. A co dzieje się, kiedy ten balans zostanie utracony, a jego przywrócenie będzie przypominało próbę rozpaczliwego utrzymania się na linie, wykonując wiele niebezpiecznych ewolucji, niekiedy spadając w dół, a czasami skacząc niebezpiecznie wysoko bez gwarancji bezpiecznego lądowania?

 

Nienawidzę Cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderlineOsobowość z pogranicza – powyższa metafora odnosi się właśnie do tego zaburzenia, które jest stosunkowo nowym rozpoznaniem. Osoby funkcjonujące gorzej od neurotyków, jednakże zdolne do funkcjonowania w przeciwieństwie do osób z zaburzeniami psychotycznymi – jak opisują to autorzy książki „Nienawidzę Cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline” Jerold J.Kreisman i Hal Straus. Marsha Linehan, amerykańska psycholog, autorytet w dziedzinie psychoterapii osób zaburzeniami borderline opisuje chorobę następującym porównaniem: „Osoby z zaburzeniem z pogranicza są psychologicznym odpowiednikiem pacjentów z poparzeniami trzeciego stopnia. Można powiedzieć, że nie mają absolutnie żadnej emocjonalnej warstwy ochronnej. Najmniejsze dotknięcie lub poruszenie może wywołać ogromny ból”.

 

Lęk przed porzuceniem, niestabilne relacje z innymi, problemy w konstruowaniu poczucia tożsamości, impulsywne zachowania wiążące się częstokroć ze szkodliwymi konsekwencjami, próby autodestrukcyjne, gwałtowne wahania nastroju, przechodzenie od skrajności w skrajność w kwestii reakcji emocjonalnych, ciągłe poczucie wewnętrznej pustki, silne reakcje emocjonalne niewspółmierne do sytuacji i epizodyczne poczucie odrealnienia. To tylko przykłady uczuć, stanów i reakcji, jakie mogą doświadczać osoby dotknięte tym zaburzeniem.

 

Osobowość borderline budzi ciekawość naukowców i terapeutów; mimo szeregu opracowań, diagnoza jest niezwykle skomplikowana i złożona. O tej wyboistej drodze do diagnozy, terapii, a także o elementach ją wspierających doskonale opowiada książka „Nienawidzę Cię! Nie odchodź!”. To pozycja nie tylko dla osób zmagających się z tą chorobą, ale także ich rodzin, krewnych, przyjaciół i współpracowników.

 

Zdrowa Głowa poleca! 🙂

 

Książka dostępna jest w księgarni wydawnictwa.

 

Joanna Gutral – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, słuchaczka Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Prowadzi zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i fanka skandynawskiego kina.

 

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

One Comment

Leave a Reply