Skip to main content

Dlaczego robimy to, co robimy? Dlaczego wybraliśmy taką a nie inną ścieżkę życiową? Co nami kierowało? Na ile świadomy był to wybór? A nawet jeśli czujemy, że to nie to, dlaczego wciąż tkwimy w danej czynności? Co musi się stać, aby zwrócić się ku temu, do czego rwie się nasze serce? Czy praca może być pasją, a nie jedynie powinnością?

Powinność czy pasja. Znajdź swoje powołanie i podążaj za nim!Na te i wiele innych pytań odpowiada w książce „Powinność czy pasja” Elle Luna, charyzmatyczna artystka, która porzuciła prominentne stanowisko w firmie start-upowej i zajęła się malowaniem i motywowaniem innych do poszukiwania własnej ścieżki. Jej pierwszy wpis na Twitterze, swobodne przemyślenie dotyczące rozróżnienia między tym, czego oczekujemy a tym, czego naprawdę chcemy, został udostępniony ponad 5 milionów razy.

Nie jest łatwo podjąć decyzję, czym chcemy zająć się w życiu. Częstokroć wpadamy w tak zwaną pułapkę utopionych kosztów: kiedy już włożyliśmy wysiłek w jakieś zachowanie i mimo, iż nie jest to dla nas satysfakcjonujące, postanawiamy kontynuować dane zadanie. Okoliczności takie jak rodzina, dzieci, kredyt czy inne zobowiązania mnożą kolejne lęki i obawy przed zmianą pracy, stylu życia. Niemniej, tkwiąc w takiej sytuacji narasta napięcie, niezadowolenie z siebie, poczucie utraty sensu, obniżenie samooceny.

Czym różni się ta pozycja od innych hiper-optymistycznych poradników pt:”rzuć wszystko, uwierz w siebie i wywróć swoje życie do góry nogami!”? Otóż cały proces przedstawiony jest tu jako droga, na której jako czytelnik napotykam pytania, na które nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Jestem ja sama i moje przemyślenia. Moje odpowiedzi. Żadnych podpowiedzi ani złotych rad. Podążamy za autorką, zatrzymując się na skrzyżowaniach własnych wyborów, na których czekają na nas nie tylko pytania, ale i proponowane sposoby ich rozwiązań. Chcesz z nich skorzystać? Świetnie! Daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz (przyznam, że jedno z ćwiczeń zajęło mi prawie tydzień!). Nie chcesz ich wykonywać? Twój wybór! Podążając tą wędrówką miałam poczucie znalezienia zrozumienia, uznania, jak trudne może być poszukiwanie własnego powołania. Uświadomiłam sobie po raz kolejny, iż każdemu zdarzają się chwile zwątpienia i przypomniałam sobie, że mój los w dużej mierze tkwi w moich rękach, więc lepiej go lepić, niż czekać aż skorupa powinności zastygnie tak bardzo, że będzie nam się wydawać, że targamy przez życie kamień. Banał? Może. Tylko czemu o tym banale tak często zapominamy?

Powinność czy pasja. Znajdź swoje powołanie i podążaj za nim!Autorka użyła swoich zdolności graficznych, aby książkę wyposażyć nie tylko w ujmujący i osobisty tekst, przesłanie i wsparcie dla czytelników, ale i piękne ilustracje podkreślające moc przekazu.

Mnie ktoś pomógł się nad tymi wszystkimi powinnościami zastanowić. Długo wydawało mi się, że korzystanie z pomocy wszelkiego rodzaju doradców, terapeutów, czy choćby poradników jest źle widziane – że wiąże się z tym trwałe piętno. Trudno było mi sobie wyobrazić, żeby ktoś miał się przyznać, że korzysta z terapii. Taka deklaracja niosła ze sobą niejako uznanie faktu, że coś jest z człowiekiem nie tak. Tymczasem trudno o bardziej mylne przekonanie. Brak społecznego wsparcia dla troski o kondycję psychiczną to jedno z podstawowych źródeł naszego nieszczęścia, niezadowolenia z życia i wewnętrznego cierpienia.” – tak autorka opisuje początek swojej podróży nad poszukiwaniem pasji i powołania i życiu w zgodzie z nim. Zastanów się, drogi Czytelniku, ile czasu w życiu codziennym spędzamy na powinności, czując, że stajemy się ich niewolnikami, co pozbawia nas poczucia sprawstwa, a to z kolei potrafi odbić się poważnymi konsekwencjami na naszym zdrowiu psychicznym. I być może przeczytanie tej książki nie odmieni życia każdego czytelnika, ale może być początkiem pewnej drogi w lepszym rozumieniu siebie.

Książka dostępna jest w księgarni wydawnictwa.

Joanna Gutral – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Fanka statystyki w badaniach naukowych i marketingowych. Miłośniczka teatru i kultury słowa, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i fanka skandynawskiego kina.

Artykuł Powstał We Współpracy Z Wydawnictwem Sensus.

.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply