Skip to main content

Dobrze mieć siłę, która wynika z ugruntowanego poczucia własnej wartości, umieć przyjmować krytykę oraz czerpać jak najwięcej z własnych doświadczeń. Konsekwentnie dążyć do celu, być otwartym na nowe pomysły. W przypadku przeciwności losu myśleć względnie racjonalnie, działać zdecydowanie, gdy zdarza się coś nieprzewidzianego, oraz nie poddawać się lękowi. Nie zapominać o danym słowie i kończyć to, co się obiecało. Wreszcie ― myśleć o grupie i dobru wspólnym, które uczyni życie dużo łatwiejszym. Tak właśnie w książce Prawa ludzkiej natury znakomity obserwator ludzi Robert Greene opisuje osoby z silnym charakterem. Odnosi się w niej do fundamentalnych praw, które swoją wewnętrzną siłą mogą zmieniać w coś pozytywnego i produktywnego. Wszystko po to, by, jak twierdzi światowy autorytet w dziedzinie strategii, władzy i manipulacji, przestać być biernym i codziennie aktywnie zmieniać swoje nawyki.  

Jakich bohaterów poznasz?

Książka odwołuje się do 18 praw ludzkiej natury, którym autor bacznie się przygląda i które ilustruje przykładami postaci historycznych. Poznasz historię Miltona Ericksona, który zostawiał krzesło dla pacjentów daleko od drzwi swojego gabinetu, a czasami potrafił ich nawet wyprosić. Dowiesz się też, jak rozpoznawał elementy komunikacji niewerbalnej. Autor wspomina również o Stalinie, który lubił, gdy jego „współpracownicy” robili notatki, jednak niezbyt obszerne, bo to wzbudzało jego podejrzliwość. Poznasz biografię Howarda Hughesa Jr., który całe życie poświęcił na realizowanie wielkich pomysłów i nie potrafił nikomu oddać władzy w firmie. Robert Greene przywołał także innych bohaterów, by wesprzeć własne teorie o prawach ludzkiej natury. Autor ― na podstawie wiedzy z zakresu biologii, psychologii, neurologii, socjologii i historii ― definiuje kim jesteśmy, oraz szacuje, w jakim stopniu obserwowanie innych może nas inspirować i dostarczać nam niezbędnych wiadomości.

Po co Ci znajomość praw ludzkiej natury?

Uwolnisz się od emocjonalnych dramatów. Będziesz spokojniejszy i nastawiony na obserwowanie innych ludzi. Jak? Pisarz pokazuje, jak przestać poddawać się emocjom innych oraz nie wybuchać irytacją. Należy wykazywać zrozumienie dla różnych źródeł zachowania. Przestać oceniać ani nie układać innym życia. Greene zdecydowanie podkreśla, że wady i ich akceptacja są elementem ludzkości. Twoja postawa oparta na tolerancji spowoduje, że więcej ludzi będzie darzyć Cię sympatią. Nikt przecież nie lubi być oceniany.

Będziesz umiał interpretować sygnały wysyłane przez ludzi. Pozwoli Ci to uniknąć kategoryzowania i szybkiego wyciągania wniosków. Robert Greene w swojej książce pisze, jak błędne bywa pierwsze wrażenie. Wszak większość z nas zwykle „gra pod publiczkę”, aby przedstawić siebie w jak najlepszym świetle.

Z łatwością rozpoznasz toksyczne zachowania ludzi i unikniesz nieprzyjemnych szkód. Sprawnie dostrzeżesz wyolbrzymianie zalet, życie według egoistycznych zasad oraz liczne wymówki, które nie będą pokrywać się z rzeczywistością. Podejmiesz decyzję, czy chcesz kontynuować relacje z postępującymi tak partnerką, partnerem, koleżanką lub kolegą, czy definitywnie je zakończyć, by wzmocnić swoją samokontrolę i strukturę psychiczną, a w efekcie zminimalizować straty emocjonalne.

Poznasz mechanizmy motywowania i wywierania wpływu na innych. Skoro ludzie stosują takie metody, warto mieć świadomość, kiedy wykorzystują je przeciwko nam. Dodatkowo często próbują przekonać znajomych, rodzinę, współpracowników do swoich racji, posługując się argumentami lub pochlebstwami. Autor Praw ludzkiej natury tłumaczy, dlaczego jesteśmy uparci i nieodporni na takie taktyki. Należy autentycznie zainteresować się drugą stroną i wywierać na nią pozytywny wpływ. Taka jest bowiem ludzka natura: reagujemy na zachowanie innych bardziej niż na to, co dokładnie chcą przekazać, wypowiedzieć.

Dowiesz się, że prawa zebrane przez Roberta Greene’a dotyczą każdego. Również Ciebie! Dostrzeżesz własne negatywne wzorce działania. Pisarz przypomina, że to o innych myślimy: oszust, kłamca, leń, a rzadko zauważamy negatywne cechy u siebie. Zazwyczaj tłumaczymy swoje błędy okolicznościami lub zrzucamy winę na innych ludzi. Uzmysłowisz sobie, że nie jesteś lepszy od innych, a stąd już prosta droga do świadomego funkcjonowania i bycia sobą. Razem z wadami i zaletami. To również będzie przyciągać do Ciebie ludzi.

Stworzysz empatyczne i satysfakcjonujące relacje. Prawa ludzkiej natury przypominają o tym, że warto uważnie słuchać innych oraz przyjąć ich punkt widzenia. Przestać funkcjonować w ramach intuicji, a opierać się na analizie sytuacji i uczuć drugiej osoby. Dzięki temu zauważysz, jak bardzo bliscy są Ci inni ludzie oraz jak dobrze wyjść poza granice własnego świata. Pozbędziesz się dzięki temu uprzedzeń, wykażesz się otwartością, odkryjesz więcej możliwości rozwiązywania problemów i realizowania zadań, jakie stawia przed Tobą życie.

Zrozumiesz własny potencjał, co sprawi, że nie będziesz gonić za łatwo dostępnymi przyjemnościami. Porzucisz irracjonalne podejście do życia, wytyczysz własną drogę. Przestaniesz sugerować się tym, co myślą o Tobie inni, oraz nie stracisz indywidualności w grupie. Dzięki refleksyjności i samoświadomości będziesz budować swój codzienny świat.

Książka Prawa ludzkiej natury jest zwieńczeniem imponującej pracy, jaką Robert Greene włożył w jej przygotowanie. Pisarz podkreśla: „Ludzie wokół Ciebie noszą maski, które odpowiadają ich celom. A Ty mylisz te maski z rzeczywistością. Pozbądź się skłonności do przedwczesnych ocen. Otwórz umysł, aby zobaczyć ludzi w nowym świetle”. Wszystkie te kody ludzkich zachowań poznasz dzięki lekturze ostatniego dzieła autora z Los Angeles. Jeśli dodatkowo lubisz historię, biografistykę, cytaty z największych filozofów, nie pozostaje Ci nic innego, jak dać się porwać w podróż wiodącą wprost ku samoświadomości i wiedzy o działaniu ludzkiej natury.

PS A na koniec niespodzianka! 🙂 Dla 6 z Was mamy po egzemplarzu recenzowanej powyżej książki. Co należy zrobić, aby ją otrzymać? Wystarczy wysłać maila na adres kontakt@zdrowaglowa.pl w tytule wpisując Prawa ludzkiej natury. Książki powędrują do osób, których maile przyjdą do nas jako 10, 20, 30, 40, 50 i 60. Do dzieła! 🙂

Książka Prawa ludzkiej natury dostępna jest na stronie wydawnictwa Sensus.

Kamila Rudnik – studentka IV roku psychologii, specjalizująca się w psychologii dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Gdańskim. Współorganizowała Słupskie Kongresy Kobiet. Koordynowała I Słupskie Dni Seniora (2017). Wiceprzewodnicząca Słupskiej Rady Seniorów w latach 2014 – 2019. Wolontariuszka Zaczytanej Akademii w Fundacji Zaczytani.org. Pasjonatka psychologii od lat. 

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Sensus.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

2 komentarze

  • SzukającyPasji pisze:

    Uwielbiam czytać recenzje Pani Kamili! Automatycznie dodaję sobie kolejną pozycję do listy książek, na które warto zwrócić uwagę. Czekam na kolejne i pozdrawiam.

  • WG pisze:

    Dzien dobry,
    czy egzemplarze konkursowe zostały już rozdane? 🙂

Leave a Reply