Każdy, kto choć raz starał się o pracę, przyzna, że jest to prawdziwe przedsięwzięcie. Kiedy za cel stawiasz sobie zatrudnienie zgodne z Twoimi kwalifikacjami lub zainteresowaniami, cała operacja staje się jeszcze trudniejsza. Własne doświadczenia i relacje bliskich osób pokazują jak ciężką pracą jest szukanie pracy. W czasach, w których dyplom uczelni wyższej nie stanowi gwarancji zatrudnienia, rodzi się pytanie: co nią jest? Czy to w ogóle możliwe, aby nie zmniejszając własnych oczekiwań, znaleźć pracę na miarę swoich możliwości? Na te i inne pytania od dawna starają się odpowiedzieć autorzy różnych poradników, wyprzedzając się w pomysłach na najskuteczniejsze techniki autoprezentacji. Wszechobecność przekazów na temat tego, jak osiągnąć zawodowy sukces i zwyciężyć w wyścigu szczurów pokazuje, jak ważna i potrzebna jest edukacja dotycząca kształtowania własnej ścieżki kariery. Artykuł ten powstał z potrzeby uporządkowania dostępnej wiedzy, obalenia mitów i pokazania faktów na temat sposobów zwiększających powodzenie w procesie rekrutacji.

 

Od czego zacząć?

 

Niezależnie od tego, czy szukasz pracy w banku, bibliotece czy korporacji, kluczowe znaczenie ma określenie tego, co tak naprawdę jest Twoim celem. Z pozoru logiczny i konkretny cel zmiana pracy lub znalezienie pracy nakreśla tylko ogólnie to, co chcesz osiągnąć. Zmiana pracy na taką, która zapewnia wyższe wynagrodzenie to cel, który wyodrębnia kierunek poszukiwań i pozwala skupić uwagę na wybranych ofertach pracy. Jeżeli dopiszesz do tego listę kroków, które podejmiesz by przybliżyć się do realizacji celu, stworzysz konkretny plan działania, a Twój cel nabierze szczegółowego charakteru. Pamiętaj, że sformułowane cele warto jest zapisać i umieścić w widocznym miejscu. Dzięki tej prostej metodzie plan działania będzie w zasięgu Twojego wzroku i na pewno o nim nie zapomnisz.

 

Sztuka pisania CV

 

Szukanie pracy warto rozpocząć od stworzenia lub zaktualizowania swoich dokumentów aplikacyjnych takich jak Curriculum Vitae i List motywacyjny. Internet oferuje bogactwo wzorów tych dokumentów. Zanim bezwiednie skorzystasz z gotowego szablonu i dopiszesz do niego swój życiorys, warto odświeżyć sobie kilka praktycznych reguł dotyczących tworzenia CV:

Reklama
  • uwzględnij najważniejsze informacje przy zachowaniu oszczędności treści- uchwycenie sensu w zaledwie kilku słowach to cenna umiejętność,
  • zadbaj o przejrzystość CV – wyodrębnij za pomocą wyraźnych akapitów informacje o edukacji, doświadczeniu zawodowym, znajomości języków obcych i zainteresowaniach,
  • uwzględnij daty ukończenia szkół i daty zatrudnienia u poszczególnych pracodawców,
  • zamieść klauzulę ze zgodą na przetwarzanie swoich danych osobowych,
  • pamiętaj o odręcznym podpisaniu swojego CV.

 

Dodatkową pomoc w tworzeniu CV i Listu motywacyjnego można uzyskać od doradców zawodowych w urzędach pracy, podczas szkoleń organizowanych przez Biura Karier lub w ramach targów pracy.

 

Poszukiwania czas zacząć

 

Rewolucja technologiczna i informacyjna, która trwa w najlepsze wyposażyła nas w szereg kanałów, za pośrednictwem których możemy szukać ofert pracy. Wachlarz źródeł, skąd możemy czerpać informacje o możliwościach rozwoju zawodowego u interesujących pracodawców jest imponujący. To już nie tylko cieszące się ogromną popularnością internetowe portale ogłoszeń. To przede wszystkim media społecznościowe, strony branżowe skupiające specjalistów danej dziedziny, fora dyskusyjne i wiele innych. Poza przestrzenią internetową istnieje szereg wydarzeń organizowanych przez firmy i szkoły wyższe, takich jak dni otwarte i targi pracy. Takie wydarzenia są niepowtarzalną okazją do zdobycia informacji o profilu działalności firmy i złożenia swoich dokumentów aplikacyjnych. Studenci i absolwenci mogą uzyskać pomoc w uczelnianych Biurach Karier, gdzie otrzymają informację na temat praktyk i staży, będą mogli skorzystać ze szkoleń oraz dowiedzieć się jak poprawnie stworzyć CV i List motywacyjny.

 

Co zatem robić? Śledzić internetowe profile pracodawców, korzystać z różnorodnych źródeł, stworzyć własny profil w mediach społecznościowych, zrzeszających ludzi zainteresowanych rozwojem kariery zawodowej. Obecność w sieci daje dostęp do informacji o aktualnie prowadzonych rekrutacjach i zwiększa szansę na to, że zostanie się zauważonym przez pracodawcę. Wszędzie tam gdzie nowoczesne metody zawiodą, pozostają jeszcze te tradycyjne. Jeżeli zależy Ci na pracy w konkretnym miejscu, warto skontaktować się z działem kadr lub HR, nie czekając aż pojawi się ogłoszenie. Taka metoda jest skuteczna zwłaszcza w tych miejscach, które nie prowadzą aktywnej rekrutacji w Internecie, czyli np. różnych placówkach państwowych lub mniejszych firmach prywatnych.

 

Pierwsze spotkanie z pracodawcą – o czym warto pamiętać

 

Rozmowa o pracę to kluczowy etap procesu rekrutacji. Kiedy rekruter po wstępnej analizie CV zainteresuje się profilem kandydata, organizuje z nim rozmowę rekrutacyjną. Celem takiego spotkania jest pogłębienie wiedzy na temat dotychczasowej ścieżki edukacji i kariery oraz poznanie aspiracji zawodowych osoby, która stara się o pracę. Choć nie istnieje jeden odgórnie ustalony schemat rozmowy rekrutacyjnej, istnieją pewne uniwersalne zasady, których zastosowanie zostanie pozytywnie ocenione przez pracodawcę. Jedną z ważniejszych, jest wiedza o miejscu pracy, do którego aplikujesz. Istnieje duża szansa, że rekruter zweryfikuje ją podczas rozmowy z Tobą, a wtedy nieznajomość podstawowych informacji niekorzystnie wpłynie na Twój wizerunek w oczach pracodawcy. Druga zasada dotyczy zgodności Twojej autoprezentacji ze stanem faktycznym. Gdy chcemy zaprezentować się w jak najlepszym świetle, istnieje pokusa przeszacowania własnych dotychczasowych osiągnięć. Taka strategia jest niewskazana z dwóch powodów. Po pierwsze pracodawca prędzej czy później zweryfikuje prawdziwość udzielonych przez Ciebie informacji. Wtedy nie tylko zostaniesz oceniony jako osoba mało profesjonalna, ale przede wszystkim stracisz cenny czas. Po drugie, przekłamanie informacji dotyczących własnych kompetencji i zainteresowań zawodowych może skutkować otrzymaniem oferty pracy na stanowisku zupełnie niedopasowanym do Twoich umiejętności i oczekiwań. Trzecia zasada dotyczy aktywnego udziału w rozmowie. Pracodawca spotyka się z Tobą, by ocenić czy jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko pracy. Ocena nie będzie możliwa, jeżeli nie dostarczysz informacji na temat swoich dotychczasowych osiągnięć i celów zawodowych. Warto opowiedzieć pracodawcy o tym, czym chciałbyś się pochwalić i zaprezentować, dlaczego właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem. Ważne jest nie tylko to co powiesz, ale również jak to zrobisz. Dbałość o język i dobór słów jest sprawą kluczową. Dopasuj ton i sposób wypowiedzi do sytuacji, w której się znalazłeś czyli formalnego spotkania o charakterze biznesowym. Posługiwanie się językiem potocznym i używanie kolokwialnych zwrotów jest w tym przypadku zdecydowanie nie na miejscu. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna daje przestrzeń nie tylko na zadawanie pytań przez pracodawcę, ale również przez Ciebie. Jest to najlepszy moment na to, by dowiedzieć się więcej o szczegółach stanowiska pracy i możliwościach rozwoju, które firma oferuje pracownikom.

Reklama

 

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

 

Rozmowa o pracę jako nieodłączny etap życia dorosłego człowieka, doczekała się również swojej interpretacji w przekazie medialnym. Media nierzadko ukazują rozmowę o pracę w sposób pejoratywny i mocno przerysowany. Rekruter przedstawiany jest jako osoba wścibska i dociekliwa, zadająca dziwaczne lub niestosowne pytania. Tak jak w wielu sferach życia, również na gruncie zawodowym można się spotkać z nieprofesjonalnym podejściem. Nie powinno to jednak kształtować naszego postrzegania rozmowy o pracę jako czegoś nieprzyjemnego. Świadomość tego, jakiego rodzaju pytania rekruter ma prawo zadać, a które kwestie nie powinny być tematem rozmowy, pozwoli poczuć się pewnie i bezpiecznie. Pytania o poglądy polityczne, wyznanie czy plany związane z macierzyństwem są zdecydowanie niedopuszczalne.

 

Rozmowa o pracę jest z reguły sytuacją stresującą i stan ten jest całkowicie naturalny. W końcu gra toczy się o dużą stawkę a konkurentów jest wielu. Zamiast koncentrować swoje myśli na porównywaniu się z innymi, warto przekierować je na przemyślenia dotyczące tego, co już udało się osiągnąć. W końcu etap, na którym się znajdujesz wskazuje, że wzbudziłeś zainteresowanie pracodawcy, który właśnie czeka na to by Cię poznać. Wykorzystaj swoją szansę i zaprezentuj się najlepiej jak potrafisz.

 

Kamila Bracha – magister psychologii, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, pasjonatka zagadnień z obszaru psycholingwistyki i psychologii pracy. Na co dzień pracuje jako Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji, skąd czerpie inspirację do naukowych przemyśleń i poszukiwań.

Reklama

Leave a Reply