Skip to main content

„Nowy Rok, nowy/a ja!”. Czyż to nie jedno z najczęściej wypowiadanych zdań w grudniu każdego roku? Ile z postanowień noworocznych udało Ci się dopełnić? Ta lista nie jest gwarancją sukcesu, ale polecane tu książki mogą stanowić ważny krok w procesie przygotowań. Oto kilka propozycji, które mogą przydać się w tej wędrówce, a jednocześnie możesz poprosić o nie Mikołaja lub samemu wcielić się w niego i obdarować kogoś bliskiego stronicami solidnych inspiracji.

Joanna Gutral, psycholożka i psychoterapeutka, poleca:

Emocjonalne pułapki w związkach: jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Bruce Stevens i Eckhard Roediger, wyd. GWP

Chociaż związek tworzy dwójka ludzi, to każdy z nich wnosi weń własne doświadczenia, przekonania, sposób myślenia i przeżywania otaczającego świata. Każdy z nas, jeszcze przed utworzeniem związku, działa we własnych schematach, które sprawiają, iż w określony sposób widzi i odczuwa otaczającą go rzeczywistość. Czy w każdym zatem związku schematy pary składają się w doskonały pejzaż? A co jeśli nawet widok i perspektywy są piękne, ale ów pejzaż składa się z tysiąca puzzli, i nie zawsze można je od razu ułożyć? Schematy są jak mikrofilmy zawierające wspomnienia silnych emocji i reakcji, które powstały w przeszłości, najczęściej w dzieciństwie. Dlaczego odgrywają aż tak ważną rolę? Stanowią bowiem skrzyżowanie emocji, myśli, postaw i zachowań, które uruchamiają się w określonych sytuacjach i stanowią powtarzalną tendencję nawet w obliczu zmiennych okoliczności. Nie ma ludzi idealnych. Nie ma idealnych rodziców i opiekunów, nie ma zatem idealnych związków. Wchodząc w relację warto zdiagnozować swoje schematy, spojrzeć na swoją historię w kategorii relacji z innymi ludźmi. Czy dostrzegasz coś, co powtarza się od dzieciństwa do chwili obecnej? Diagnoza schematu to podstawa do pracy nad nim, istnieje wiele technik które pozwalają uwolnić się z dawnych deficytów. Polecamy książkę szczególnie tym, którzy chcą tworzyć i budować trwałe relacje, przeżywać prawdziwie szczęśliwy czas nie tylko w Święta!

Nasza recenzja książki „Emocjonalne pułapki w związkach: jak przełamać negatywne wzorce zachowań?”: https://zdrowaglowa.pl/emocjonalne-pulapki-w-zwiazkach-recenzja-ksiazki/

Książka dostępna jest na stronie GWP: https://www.gwp.pl/emocjonalne-pulki-w-zwiazkach-jak-przelamac-negatywne-wzorce-zachowan.html

Pożegnaj wagęJoseph Ciarrochi, Ann Bailey i Russ Harris, wyd. GWP

Martwisz się o wagę, a zbliżają się Święta? Myślisz sobie: „no nic, zacznę od Nowego Roku”, jednocześnie w zestawie prezentów prosząc szczególnie o nowy strój na siłownię i buty treningowe? A co, jeśli zamiast tego sięgnąć po właściwe przygotowanie merytoryczne? I nie mówię tu o specjalistycznej diecie, czy planach żywieniowych, ale metodzie opartej o terapię akceptacji i zaangażowania. Każdemu z nas zdarzają się momenty, w których zapominamy o tym, na czym nam zależało, wątpimy w skuteczność działań, czy tracimy elastyczność na różne okoliczności i osobiste dyspozycje. Ujęcie zmiany trybu życia i nawyków żywieniowych w szerszych ramach niż dieta, ćwiczenia i gorączkowe obliczanie wartości kalorycznej powala na uwzględnienie tak ważnych i nierozłącznych części naszego codziennego funkcjonowania jak wartości, emocje, sposoby radzenia sobie z trudnościami. Autorzy przekonują, że praktyka uważności pozwala z uwagą spojrzeć nie tylko na to, co jesz, ale przede wszystkim dlaczego to robisz.

Nasza recenzja książki „Pożegnaj wagę”: https://zdrowaglowa.pl/pozegnaj-wage-recenzja-ksiazki/

Książka dostępna jest na stronie GWP: https://www.gwp.pl/pozegnaj-wage-jak-wykorzystac-techniki-act-w-odchudzaniu-i-utrzymaniu-wymarzonej-sylwetki.html

„Nowa psychologia sukcesuCarol Dweck, wyd. Muza

Nie jest to kolejny podręcznik o tym, jak w kilku prostych krokach osiągnąć wszechogarniające bogactwo, powodzenie w życiu osobistym i zawodowym. Nie dostaniesz tam prostych przepisów i gotowych rozwiązań. Autorka, Carol Dweck, światowej sławy psycholożka, badaczka zjawisk społecznych, opowiada o sekrecie tego, co stoi za każdym sukcesem, nieważne jak byśmy go nazwali, czy zmierzyli. Jako czynnik kluczowy do definiowania i osiągania własnych sukcesów, autorka na podstawie przeglądów teoretycznych i badań własnych wskazuje, że przekonania, jakie mamy o nas samych, wiara w zasoby, jakie posiadamy (lub brak wiary w ich posiadanie) jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za osiąganie obranych celów. W przypadku ich dysfunkcjonalnego działania może jednak stanowić największą przeszkodę w ich osiąganiu. Jak to jest w Twoim przypadku?

Kamila Rudnik, studentka IV roku psychologii, poleca:

Uważne współczucie – Choden i Paul Gilbert, wyd. GWP

Książka „Uważne współczucie” jest ogromny źródłem wiedzy o nas samych. Pomaga zrozumieć emocje, relacje społeczne oraz daje praktyczne wskazówki w formie ćwiczeń. Czytelnik zostaje zabrany w podróż o sobie, odnajdując uważność i współczucie. Po przeczytaniu książki będziesz miał wiedzę z zakresu działania terapii skoncentrowanej na współczuciu. Zauważysz też, że to Ty tworzysz swój świat poprzez dystans, stabilność, myśli i uczucia. Wszystko to autorzy książki: Choden i Paul Gilbert pokażą w licznych przykładach swojej publikacji. Poznaj „Uważne współczucie”, które może być świetnym prezentem dla siebie samego. 

Książka dostępna jest na stronie GWP: https://www.gwp.pl/uwazne-wspolczucie.html

Agnieszka Olchowik, psycholog i psychoterapeutka, poleca:

„Rosnąc w siłę Brene Brown, wyd. MT Biznes

Brené Brown doktor nauk społecznych, przedstawia niepopularny temat podnoszenia się po upadkach. Zwykle czekamy w opowieściach na moment kiedy bohater podnosi się po upadku, o niepowodzeniach słuchamy niechętnie. Często również gloryfikuje się determinację, nie uwzględniając ceny jaką za nią płacimy, np. smutek. Brown w niezwykły sposób ukazuje wrażliwość, nie jako wygraną ani przegraną, ale jako odwagę, by się odsłonić i być widzianym, jednocześnie nie mają pewności, czy warto. Wydaje się to jednak niezbędne biorąc pod uwagę fakt, że nie jesteśmy samotną wyspą i jest to jedyna możliwość nawiązania prawdziwych, głębokich relacji. Wskazuje niezwykłą siłę w upadkach i potknięciach, które są nieuchronne i mogą być szansą stawania się silniejszym oraz drogą do odkrycia samym siebie. Polecana dla tych co wahają się odsłonić i być widzianym!

Zestawienie książek przygotowały:

Joanna Gutral – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, słuchaczka Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Prowadzi zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i fanka skandynawskiego kina.

Kamila Rudnik – studentka IV roku psychologii, specjalizująca się w psychologii dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Gdańskim. Współorganizowała Słupskie Kongresy Kobiet. Koordynowała I Słupskie Dni Seniora (2017). Wiceprzewodnicząca Słupskiej Rady Seniorów w latach 2014 – 2019. Wolontariuszka Zaczytanej Akademii w Fundacji Zaczytani.org. Pasjonatka psychologii od lat. 

Agnieszka Olchowik – psycholog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji W Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo- Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Prowadzi zajęcia z technik terapii zaburzeń i z psychopatologii. Aktualnie związana ze Szpitalem Solec oraz Centrum Terapii Dialog, gdzie prowadzi konsultacje psychologiczne i psychoterapię. Miłośniczka teatru, muzyki i gór.

Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply