Skip to main content

Maj jest miesiącem świadomości na temat zaburzenia osobowości typu borderline (BPD). Wiele zniekształceń i stereotypów krzywdząco wpływa na postrzeganie osób zmagających się z tym zaburzeniem, co przyczynia się do ich stygmatyzacji. Dlatego im lepiej poznamy specyfikę tego zaburzenia, tym lepszym wsparciem będziemy mogli być dla osób zmagających się z nim.

O leczeniu, życiu i funkcjonowaniu osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza Joanna Gutral rozmawia z Danielem J.Foxem – uznanym amerykańskim terapeutą i diagnostą, charyzmatycznym mówcą (m.in. Ted Talk) i wybitnym specjalistą w zakresie terapii zaburzenia osobowości typu borderline. Jeżeli chcecie posłuchać o regulacji emocji, sposobach radzenia sobie z impulsywnością, wspieraniu osób z BPD – ten podcast jest dla Was. Materiał pełen jest obrazowych metafor, porównań i propozycji strategii usprawniających regulację emocji.

Patronem odcinka jest Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, wydawca książki Daniela J. Foxa pt. „Borderline. Życie na krawędzi”, którą gorąco Wam polecamy.

Tutaj znajdziecie tłumaczenie rozmowy: https://zdrowaglowa.pl/borderline-zycie-na-krawedzi-rozmowa-z-danielem-j-foxem-pl/.

Dr Daniel J. Fox – psycholog specjalizujący się w diagnozie i terapii zaburzeń osobowości. Pracuje w stanowym i federalnym systemie więziennictwa, wykłada na University of Houston oraz prowadzi prywatną praktykę, gdzie diagnozuje i leczy złożone psychopatologie i zaburzenia osobowości. Prowadził warsztaty i seminaria między innymi z zakresu etyki i zaburzeń osobowości, powiązań zaburzeń osobowości z przestępczością, terapii antyspołecznego, borderline, narcystycznego i histrionicznego zaburzenia osobowości, inteligencji emocjonalnej, wpływu narcystycznego zaburzenia osobowości na dzieci i partnera dotkniętej nim osoby czy ochrony zdrowia psychicznego w systemie więziennictwa. Opublikował wiele artykułów naukowych na te tematy, jest też autorem książek The clinician’s guide to diagnosis and treatment of personality disorders, The narcissistic personality disorder toolbox oraz Antisocial, borderline, narcissistic and histrionic workbook.

Joanna Gutral

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply