Internecie, powiedz przecie… O nierealistycznych standardach i ich wpływie na naszą samoocenę – PODCAST

Kiedy nagrywałam z dzisiejszą gościnią ten podcast, zdałam sobie poniekąd sprawę z tego, że istnieją dwa światy: realny i wirtualny. Nie będę przepychać się, który z nich jest lepszy, a który gorszy, oba istnieją i mają swoją specyfikę. Gdzie realizujemy się bardziej, który z tych światów jest tym, w którym jesteśmy obecni więcej? Pewnie każdy z nas na to pytanie odpowie, wskazując odmienne proporcje. Problemowe zaczyna być jednak to, kiedy tracimy wewnątrzsterowność w decydowaniu, w którym świecie chcemy być. Problematyczne jest również to, że świat wirtualny zrzuca na nas dużo więcej informacji i nierealistycznych standardów, niż jesteśmy w stanie przetworzyć.

Standardy pokazywane w Internecie – realistyczne czy nie? Filtry, edycje, wizerunki przedstawiane w mediach – w jaki sposób wpływają na nasz obraz siebie? Jak sobie z tym radzić? Czy możliwe jest oddzielenie tego co realne od tego, co idealne w potoku napływających zdjęć, wideo i relacji? Porównujemy swoje kulisy z cudzą sceną, a to działa na nas obniżeniem nastroju, pogorszeniem dobrostanu, tworzeniem w głowie nierealistycznych standardów. Jak żyć? O tym właśnie w tym odcinku podcastu Joanna Gutral rozmawia z Joanną Flis – psycholożką, psychoterapeutką, trenerką.

To trzeci i ostatni podcast, który realizujemy pod patronatem Remington – marki produktów do stylizacji włosów i brody. Oprócz serii podcastów w ramach akcji #BądźSobąPoSwojemu firma ufundowała 50 bezpłatnych 50-minutowych konsultacji z psycholożkami i psychoterapeutkami. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów i realizacji konsultacji już dziś (21.11) po 12 na naszym Instagramie ?

Joanna Flis – psycholożka, psychoterapeutka, pedagożka, naukowczyni. Ekspertka w Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. Popularyzatorka wiedzy na temat zdrowia psychicznego, www.joannaflis.pl.

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.


Zdrowa Głowa

About
Zdrowa Głowa

Leave a Reply