„Chłopaki nie płaczą” – nie płaczą czy nie chcą tego okazywać? Feat. Przemek Mućko

„Chłopaki nie płaczą” — nie płaczą czy nie chcą tego okazywać? A może do ich społecznej roli nie pasują wzruszenia, smutki i niepowodzenia? Jak się odnaleźć w świecie, w którym od mężczyzny za wszelką cenę wymaga się siły, sukcesów i niezależności? Jak budować swój dobrostan i skąd brać odwagę, by pomimo społecznych wizerunków i uprzedzeń, wyrażać siebie? Co może zrobić młody mężczyzna, by budować poczucie własnej wartości w oderwaniu od stereotypów płci? Bo to jest tak: mamy w głowie różne głosy, narracje, które traktują nas w specyficzny sposób. Niektóre postrzegają nas jako całość, która oscyluje na dwóch tylko wymiarach – dobry_a i zły_a. Jeden głos przemawia krytycznie i oskarżycielsko, inny powątpiewa w nasze wątpliwości. Ale są też takie głosy, które widzą nas w kawałkach, jak witraż, w którym jest wiele kolorowych szkiełek – niektóre piękne i wypolerowane, inne porysowane i nieco wyszczerbione. Dzięki patrzeniu przez witraż nadal widzę obraz, a szkiełka połamane… można wymienić, gdy będziemy tego chcieli i potrzebowali. Bo mamy pewne myśli, cechy, stany, ale nie oznacza to, że nimi jesteśmy. Brzmi enigmatycznie? Rozwinięcie w tym odcinku podcastu, do którego Joanna Gutral zaprosiła Przemka Mućko, psychologa i psychoterapeutę. I zahaczyliśmy o męską perspektywę samooceny, roli stereotypów i znaczenia słów “chłopaki nie płaczą”. U nas chłopaki płaczą, a samoocena bywa zmienna, byle była bliska temu, co rzeczywiste. No, to właśnie o tym będzie ten podcast.

To drugi odcinek realizowany we współpracy z Remington – marką produktów do stylizacji włosów i brody. A ludzie stojący za Remington oprócz serii podcastów w ramach akcji #BądźSobąPoSwojemu ufundowali darmowe konsultacje z psycholożkami i psychoterapeutkami. Aż 50 konsultacji, które są realizowane w tym miesiącu, dedykowane są młodzieży i młodym dorosłym.

A o wrażeniach, przemyśleniach i odbiorze odcinka chętnie podyskutujemy pod tym postem. Buziaki!

Przemek Mućko – jest absolwentem Wydziału Psychologii SWPS. Bezpośrednio po studiach przez pięć lat pracował naukowo i dydaktycznie w Zakładzie Psychologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kolejne pięć lat przepracował jako psycholog w Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych Szpitala MSW w Otwocku, gdzie prowadził psychoterapię indywidualną, grupową oraz warsztaty psychoedukacyjne. W swojej pracy terapeutycznej posługuje się podejściem poznawczo-behawioralnym oraz terapią schematu. Ma duże doświadczenie w pracy z osobami, które doświadczyły zdarzeń traumatycznych. Zajmuje się problemami związanymi z lękiem, samooceną oraz trudnościami w relacjach. Często trafiają do niego również osoby, które doświadczały w dzieciństwie przemocy i/lub wychowywały się w rodzinach z problemem alkoholowym.

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.


Zdrowa Głowa

About
Zdrowa Głowa

6 komentarzy

 • Damian pisze:

  pokazuje mi że są wolne miejsca na konsultacje ale nie ma wolnych terminów

 • Urszula pisze:

  Dzień dobry

  Dziękuję za ciekawy, wartościowy podcast, jednak momentami ciężki w odsłuchaniu. Panią Asię słychać idealnie, natomiast wypowiedzi Pana Przemka uciekają, cichną to znów da głośniejsze i wyraźne. Ciężko ustawić odpowiednią głośność.

 • Gosia pisze:

  Niesamowcie interesujące wywiady,a ten to dla mnie jak perła w oceanie. Dziękuję serdecznie,że dzielicie się tak ważnymi i trudnymi treściami w tak zrozumiały sposób:-)

 • Rankingkolder pisze:

  Bardzo ciekawy wywiad ; )

 • Adrian pisze:

  ’Obrazek w głowie mam

  Ja stoję w klasie sam

  Chłopaki jednak płaczą powiem Ci

  Rodzice zawsze tak mówili mi’ Zygmunt Staszczyk

Leave a Reply