Skip to main content
ARTYKUŁYPODCASTY

Kochaj i rób co chcesz. Jak nie zwariować w świecie i internecie? – PODCAST

By 2 czerwca 20212 grudnia, 2021No Comments

Zmęczyłam się internetem… A w zasadzie nie internetem, a jego użytkowaniem. I z jednej strony to ja wiem, że to nie wina samego w sobie Internetu jako zjawiska, ale c’mon! Oprócz pewnych mechanizmów psychologicznych, które próbuję składnie omówić w podcaście, oprócz zastępów ludzi stojących za tworzeniem aplikacji tak, abyśmy byli w nich jak najdłużej, to mam wrażenie, że… sami sobie też dokładamy cegiełkę do tej trudności.

Wyzwalaczem całego zamieszania jest artykuł, Zuzanny Kowalczyk pod tytułem “Niewolnicy lewego nadgarstka”, który niedawno ukazał się w Magazynie Pismo, a na którego fragment zareagowaliście bardzo silnie i licznie po pokazaniu fragmentu na naszym Instastories.

Ten podcast to nie jest recepta – to analiza i kilka przemyśleń, które próbowałam skleić także w odpowiedzi na Wasze wiadomości, dzieląc podcast na kilka bloków: perfekcjonizm, porównania społeczne, polaryzacja, granice swojego zdania (na podstawie słynnego case study: MAM PRAWO DO SWOJEJ OPINII), budowania tolerancji, uelastyczniania swoich przekonań i reagowania w myśl zasad empatycznej konfrontacji. Po co? Po to, że wierzę, że świat i Internet, jako jego element, to miejsce, w którym mamy szansę bawić się, uczyć i skrajności nie wyeliminujemy nigdy, ale możemy podejmować próby pracy nad sobą, aby wpędzania w poczucie wstydu i winy było coraz mniej, a nadrobione tym sposobem miejsce zapełnimy zwiększoną dozą tolerancji i akceptacji tej pięknej różnorodności dla nas wszystkich, tak różnych, ale bądź co bądź z jednego wspólnego zbioru pod tytułem “Ludzie”.

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply