Skip to main content

Choroba afektywna dwubiegunowa to zaburzenie polegające na cyklicznych zmianach nastroju, które następują po sobie z różną częstotliwością i nasileniem. Zmiany nastroju są wyraźne i mogą zostać opisane na przykładzie kontinuum depresja-mania. O ile powszechnie znajomy jest obraz osoby przeżywającej epizod depresyjny, o tyle mania nie jest aż tak szeroko znana. Podczas manii, czyli epizodu podwyższonego, a w zasadzie nierealistycznie optymistycznego nastroju, chory doświadcza nagłego wzrostu samooceny połączonego niekiedy z myśleniem wielkościowym (np. jestem jedną z najmądrzejszych osób na świecie), intensywnego pragnienia aktywności (fizycznej, społecznej, towarzyskiej) i często nieadekwatnie ocenia sytuację (błędne i nadmierne decyzje finansowe, ryzykowne zachowania, nadużywanie substancji psychoaktywnych). Jest to choroba, której nie da się całkowicie pozbyć, niemniej odpowiednia farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią dają efekty pozwalające całkowicie przywrócić do prawidłowego funkcjonowania osobę zmagającą się z tym zaburzeniem.

 

Jednakże, nie od początku jest to droga prosta. W literaturze ChAD (Choroba Afektywna Dwubiegunowa) porównywana jest do rollercoastera, w którym zdarzają się nie tylko „górki” i „dołki”, ale także rozmaitego rodzaju wertepy, wyrzutnie, salta i nieprzewidziane wyboje. Nie sposób, aby do kolejki zwanej ChAD mógł wsiąść tylko chory – wraz z nim, chcąc czy nie, w tą wyboistą trasę wyrusza całego jego życie osobiste, a zatem rodzina i bliscy. Masz lęk wysokości i boisz się rollercoasterów? Nie winię. Ale dzięki przeczytaniu książki „Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi” autorstwa Julie A. Fast i Johna D. Prestona, wiem, że umiejętnie zapinając pasy bezpieczeństwa, przejażdżka ta staje się mniej groźna, a w niektórych przypadkach potrafi także wzmacniać i budować relację.

 

Na rynku wydawniczym coraz więcej pojawia się książek poświęconych osobom, które otrzymały diagnozę związaną z dolegliwością psychiczną. Wspieramy takie wydania, o ile są to książki rzetelne, oparte o wyniki badań naukowych. Niewiele jest jednak poradników, które byłyby adresowane wprost do rodziny i bliskich osób chorych. Polecam tę pozycję absolutnie każdemu, kto w swoim otoczeniu ma osobę zmagającą się z ChAD. Książka ta to nie tylko solidna porcja informacji, co przybliżę w kolejnym akapicie, ale także wiedza poparta doświadczeniem. Autorka, Julie A. Fast, zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową i jest w relacji z partnerem również zmagającym się z tym zaburzeniem. Efekt tych doświadczeń – osoby chorej i partnera osoby z ChAD – pozwoliło na stworzenie unikatowego, bardzo wnikliwego i efektywnego połączenia.

 

Jak radzić sobie z etapem depresji i jak przetrwać okres manii? Czy choroba afektywna to tylko i wyłącznie mania i depresja? Jakie jeszcze odcienie nastrojów mieści w sobie to zaburzenie? Jak przygotować i jak rozmawiać z pozostałymi członkami rodziny o tejże chorobie? Jak poradzić sobie z efektami ubocznymi leków i kiedy należy wspierać partnera w decyzji o zmianie środków? W jaki sposób rozmawiać z psychiatrą i planować proces leczenia? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w tej właśnie książce.

 

Autorzy podkreślają, że kluczowe dla procesu leczenia ChAD jest podejście holistyczne, tj. leki, psychoterapia, oddziaływanie rodzinne i środowiskowe. Autorzy przekonują, że takie połączenie częstokroć owocuje właściwym funkcjonowaniem nie tylko osoby dotkniętej tym zaburzeniem, ale całego jego systemu rodzinnego. Nie jest to droga prosta, ale w książce znajduje się wiele cennych ćwiczeń dotyczących wspierania osób zmagających się z ChAD. Co ważne, autorzy uczą, jak w chorobie partnera znaleźć przestrzeń dla siebie wyznaczając na nowo granice relacji. To cenne podejście pozwala przypomnieć i zadbać o to, że ChAD nie oznacza dominacji i zatracenia na rzecz choroby. To czynnik zmieniający rzeczywistość relacji partnerskiej, ale nie element wykluczający możliwość jej istnienia.

 

Książka „Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich” to pozycja obowiązkowa dla osób, w których otoczeniu znajduje się ktoś zmagający się z ChAD. Pozwala lepiej zrozumieć przyczyny choroby, jej przebieg i złożoność leczenia. Zawiera indeks większości możliwych leków wraz z potencjalnymi skutkami ubocznymi, co jest niezwykle ważne dla planowania funkcjonowania takiej relacji. Książka stanowi nie tylko kompendium wiedzy, merytoryczne wsparcie, ale także dodaje otuchy i pozwoli zadbać o bliską Ci osobę, o Ciebie i o Waszą relację.

 

Książkę „Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich” możesz kupić TUTAJ.

 

Joanna Gutral – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, słuchaczka Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Prowadzi psychoterapię indywidualną w Centrum Zmiany w Życiu. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i fanka skandynawskiego kina.

 

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply