Skip to main content

Tak, tak… Rodzice mają problemy. Co więcej, problemy te przyjmują bardzo różne wymiary: od choroby fizycznej, trudności natury psychicznej, tarapatów finansowych, uzależnień, kryzysu rodziny, czy sytuacji rozwodowej. Każde z tych wydarzeń jest dotkliwym przeżyciem dla każdego dorosłego człowieka i jego partnera. Często także dzieci, pomimo tego, iż nie znajdują się w centrum wydarzeń, odczuwają ich konsekwencje.  Jak wspierać dziecko, kiedy jego rodzic zmaga się z osobistymi problemami? Jak pomóc odnaleźć się w zmieniającej się rzeczywistości i towarzyszyć dziecku w zmaganiu się z trudnościami? A przede wszystkim, jak pomóc rodzicowi, który pomimo trudności, chce zadbać o przeżycia i dobrostan swojego dziecka?

 

W obliczu własnych wyzwań i trudności bardzo trudno zauważyć jest doznania innych osób. Nawet przy najszczerszych intencjach i próbach oswajania dziecka z nową, trudną sytuacją lub próbą życiowej zmiany z jak najmniejszymi konsekwencjami dla dzieci, turbulencje są nieuniknione. Ale tak jak w podróży samolotem, nie każde turbulencje kończą się katastrofą – czasami bywają tylko drobnym przerywnikiem lotu, który zwiastuje wznoszenie się w dalszą podróż.

 

Odwrócona relacja. Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwoKsiążka ta zwraca uwagę na złożoność spostrzegania problemów rodziców przez ich dzieci, fizycznymi, behawioralnymi i emocjonalnymi objawami ich niepokoju, wsparcie dzieci w procesie wyrażania emocji i swobodnego ich przeżywania. W chaosie spraw własnych i w obliczu trudności, książka pozwala znaleźć rodzicom czas na diagnozę własnych uczuć, a następnie wskazuje na skuteczne techniki i metody współpracy z dzieckiem. Co więcej, autorka wyróżniła specyficzne kłopoty, z jakimi mogą mierzyć się rodzice i uzupełniła je o bardzo szczegółowe i dopasowane do charakteru trudności ćwiczenia, opowiadania, bajki i zadania. Książka przeznaczona jest dla każdego, kto na co dzień obcuje z dziećmi, których sytuacja rodzinna i życiowa narażona jest na utratę równowagi i jej bezpowrotną zmianę. Autorka, Margot Sunderland, wyróżniła rozdziały dla rodziców doświadczających trudności z gniewem, lękiem, depresją, stosującymi przemoc, uzależnionych od substancji psychoaktywnych, znajdujących się w separacji lub rozwodzących się, a także zmagających się z chorobą zagrażającą życiu. Dla każdego z nich dobrała obszerny przegląd badań wskazujący na poważne konsekwencje niezaspokajania potrzeb dziecka w obliczu wspomnianych problemów. W drugiej części książki znajdują się ćwiczenia oparte o techniki terapeutyczne wspomagające dzieci w radzeniu sobie z problemami, jakie dotykają ich rodziców.

 

Książka ta porusza temat trudnego, ale jakże powszechnego zjawiska. Któż z rodziców może wszak z całkowitą pewnością stwierdzić, że nigdy nie zmagał się z żadnym osobistym problemem? Niemniej w byciu rodzicem piękne, a jednocześnie niezwykle trudne jest bycie latarnią w oceanie życia swojego dziecka. Warto zadbać, aby światło tejże latarni mogło świecić stabilnie i jasno, niezależnie od szalejącego niekiedy sztormu.

 

Książka dostępna jest na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

 

Joanna Gutral – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, słuchaczka Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Prowadzi zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i fanka skandynawskiego kina.

 

Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.

.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply