Skip to main content

Depresja ma wiele twarzy. Chociaż ta popkulturowo-filmowa najczęściej przedstawia jej najcięższe oblicze, to znaczy zupełną niemoc, apatię, anhedonię i niemożność do wstania z łóżka, nie jest to jedyna odsłona depresji. Doktor Margaret Rutherford, w książce „Perfekcyjni do bólu” zebrała swoje doświadczenia z obserwacji klinicznych i pracy gabinetowej i opisała osoby, które perfekcyjnie maskują swoją depresję – prowadzą przykładne życie rodzinne, rozwijają zawodowe kariery, podróżują po egzotycznych zakątkach świata, wiodą przykładne (albo i perfekcyjne) życie. Czy w takich scenariuszach ludzkiego losu może przytrafić się depresja? Niezdolność do odczuwania emocji, czerpania przyjemności, niskie poczucie własnej wartości i negatywne przekonania o przyszłości mogą przytrafić się także i w takim obrazku. Pomimo braku łez, myśli rezygnacyjnych, czy trudności ze snem, takie osoby pod powierzchnią perfekcyjnego wyglądu, życia, kariery, czy rodziny, mogą przeżywać głębokie cierpienie, dodatkowo odczuwając konieczność maskowania własnych przeżyć. O jednej z wielu twarzy depresji Joanna Gutral rozmawia z autorką książki „Perfekcyjni do bólu”, dr Margaret Rutherford.

Patronem dzisiejszego odcinka jest Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydawca tejże książki w Polsce. Książka to nie tylko charyzmatyczny zbiór przemyśleń autorki, ale także wyniki badań oraz zestaw ćwiczeń samopomocowych, które pomagają w walce z niektórymi z objawów depresji. Książkę można kupić na stronie wydawnictwa: https://wuj.pl/ksiazka/perfekcyjni-do-bolu. Serdecznie polecamy!

Rozmowa jest w j. angielskim. Jej tłumaczenie dostępne jest na TEJ STRONIE.

Doktor Margaret Rutherford – psycholożka kliniczna z prywatną praktyką. Od ponad 25 lat prowadzi terapię indywidualną i dla par. Zajmuje się depresją, zaburzeniami lękowymi i problemami w związkach. Prowadzi popularnego bloga, a także podcast, w którym szeroko omawia problemy perfekcyjnie ukrytej depresji.

Joanna Gutral

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply