Zapraszamy do wysłuchania podcastu Zdrowa Głowa. Usłyszycie w nim pogadanki i rozmowy dotyczące psychoterapii, zdrowia psychicznego i psychologii. Znajdziecie tu spotkania z ciekawymi gośćmi, wypowiedzi ekspertów, a także rozmowy o filmie, sztuce, bieżących wydarzeniach, a wszystko po to, żeby słać w eter rzetelne informacje o zdrowiu psychicznym i psychologicznym funkcjonowaniu nas w świecie pełnym ludzi. Niech niosą się dźwięki po słuchawkach, słowa wprost do uszu i niech czerpią z tego nasze myśli i emocje! Usłyszmy się w tym podcaście – to dobrze robi dla zdrowia głowy.

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – jak się do niej przygotować

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeuty? Na czym polegają wstępne konsultacje i jak wyglądają? Jak wygląda psychoterapia w gabinecie – ile trwa, jak często odbywają się spotkania, o czym rozmawiać podczas spotkania? Na czym polega psychoterapia online i czym różni się od tej stacjonarnej? Jak i kiedy zakończyć psychoterapię? Na te i inne pytania odpowiadają psycholożki i psychoterapeutki Joanna Gutral i Joanna Gruhn-Devantier z Domu Rozwoju.

Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Rozmowa z Lindsay Gibson

Kim są niedojrzali emocjonalnie rodzice? Jak dzieciństwo z nimi wpływa na nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu i relacje z innymi? Jak wyzwolić się od ich wpływu? Na te i wiele innych pytań odpowiada odpowiada Lindsay Gibson, autorka książki „Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców” w rozmowie z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Gutral.

(rozmowa odbyła się w j. angielskim)

Jak rozpocząć psychoterapię

Po czym poznać, że warto skorzystać z psychoterapii? Jak szukać i wybrać terapeutę? Jakie znaczenie ma wybranie właściwej osoby? Co powinno wzbudzić nasz niepokój podczas pierwszych sesji terapeutycznych? Na te i inne pytania odpowiadają psycholożki i psychoterapeutki Joanna Gutral i Joanna Gruhn-Devantier z Domu Rozwoju.

O stracie i zaczynaniu od nowa

Wierzymy w to, że świat jest przewidywalny, a nasze plany na przyszły miesiąc, rok, czy te długoterminowe z dużym prawdopodobieństwem się spełnią. Wiara w przewidywalność i sprawczość dają nam poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli znamy zasady gry, to możemy pozwolić sobie na pewne przewidywania, obliczenia, estymacje i to sprawia, że czujemy się bezpieczniej. Zawsze istnieje ryzyko porażki, jak w każdej grze, ale są takie ramy, w których wiemy co i jak działa. Dzięki temu też możemy wyznaczać sobie cele oraz realizować plany, które przekładają się na poprawę funkcjonowania. Niemniej, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem… O potrzebie przewidywalności, o stracie – jej etapach i radzeniu sobie z nimi oraz o zaczynaniu od nowa mówi psycholożka i psychoterapeutka Joanna Gutral. Podcast powstał we współpracy z HBO Polska i jest inspirowany serialem „Od nowa” (do obejrzenia na HBO i HBO GO).

Dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne

Czym jest zdrowie psychiczne? Jakie znaczenie ma profilaktyka i wzmacnianie zdrowia psychicznego? Jak zdrowie psychiczne wpływa na nasze zdrowie fizyczne? Jakie są sposoby dbania o zdrowie psychiczne? Na te i wiele innych pytań odpowiada psycholożka i psychoterapeutka Joanna Gutral.

Prosto w uszy Zdrowej Głowy – ruszamy z podcastem!

Przedstawiamy Wam podcast Zdrowa Głowa, w którym usłyszycie pogadanki i rozmowy dotyczące psychoterapii, zdrowia psychicznego i psychologii. Znajdziecie tu spotkania z ciekawymi gośćmi, wypowiedzi ekspertów, a także rozmowy o filmie, sztuce, bieżących wydarzeniach, a wszystko po to, żeby słać w eter rzetelne informacje o zdrowiu psychicznym i psychologicznym funkcjonowaniu nas w świecie pełnym ludzi. Niech niosą się dźwięki po słuchawkach, słowa wprost do uszu i niech czerpią z tego nasze myśli i emocje! Usłyszmy się w tym podcaście – to dobrze robi dla zdrowia głowy.