Skip to main content

Wszyscy czasem się martwimy. Myślicie sobie “o wow, też mi nowina!”. Ale co jeżeli zamartwiamy się tak bardzo, że poziom lęku i napięcia jest tak wysoki, że ciężko jest się nam skoncentrować, bo w głowie kłębi się tysiąc czarnych scenariuszy na minutę? Co jeżeli najdrobniejszy bodziec wywołuje lawinę myśli, które napawają lękiem? Czy jest to w ogóle możliwe aby wzbić się ponad lęk?

Prof. Stefan Hofmann, wybitny badacz i specjalista w zakresie psychoterapii poznawczo-behawioralnej, zebrał wiedzę i techniki dotyczące pracy z lękiem i zaburzeniem lękowym uogólnionym, którą opisał w swojej najnowszej książce „Ponad lękiem”, która została wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. W tej rozmowie uchyla rąbka tajemnicy nie tylko do samej natury lęku, ale przede wszystkim sposobów radzenia sobie z nim.

Spoiler: te techniki działają, a terapia poznawczo-behawioralna jest niezwykle skuteczna w tym zakresie. Z prof. Hofmannem rozmawiała naczelna ex-zamartwiaczka, psycholożka i psychoterapeutka, Asia Gutral.

Prof. Stefan G. Hoffman – profesor na Wydziale Nauk Psychologicznych i Nauk o Mózgu Boston University, gdzie kieruje Laboratorium Badań nad Psychoterapią i Emocjami. W swoich badaniach skupia się na mechanizmie zmiany terapeutycznej, przekładając odkrycia z dziedziny neuronauki na zastosowanie kliniczne, a także na emocjach i kulturowej ekspresji psychopatologii. Był prezesem Association for Behavioral and Cognitive Therapies oraz International Association for Cognitive Psychotherapy. Jest redaktorem naczelnym „Cognitive Therapy and Research” i zastępcą redaktora „Clinical Psychological Science”. Autor wielu książek, w tym An Introduction to Modern CBT oraz Emotion in Therapy.

Joanna Gutral

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Ten odcinek podcastu powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym, wydawcą książki „Ponad lękiem” autorstwa prof. Stefana Hofmanna.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

One Comment

Leave a Reply