Skip to main content

W niesprzyjających warunkach dźwiękowych, kiedy wyczekujesz na rozmowę z kimś, kogo bardzo podziwiasz, kto Cię bawi, sprawia, że weryfikujesz sposoby myślenia, kto o najtrudniejszych sprawach pisze czule i pięknie, to właśnie wtedy… mój pies łazi po całej chałupie, sąsiad odpala wszystkie wiertła świata, a kurierzy co chwilę dzwonią do drzwi… yep, takie moje szczęście.

Ale jest! Słyszalnie i bardzo, ale to bardzo autentycznie, zabawnie, życzliwie i wrażliwie mówi do nas w tym podcaście Janina Bąk, znana i lubiana jako Janina Daily, statystyczka, naukowczyni i jeden z najlepszych ludzi w internetach, jakich mam przyjemność obserwować i słuchać.

Pomysł na rozmowę powstał przed wywiadem Janiny dla Wysokich Obcasów – chciałam rozmawiać o hejcie, o ciele, o polaryzacji, o edukacji i życzliwości w Internecie, ale nie sposób było pominąć wywiad, który połowie kraju uświadomił, jak ważne jest zdrowie psychiczne (chociaż drugiej połowie potrzeba jeszcze trochę czasu i sporą dawkę empatii, ale spokojnie, będziemy działać!). Zatem o diagnozie, doświadczeniu choroby, wsparciu i o tym, dlaczego potrzebujemy psychoedukacji, uważności i życzliwości dla siebie samych i siebie nawzajem od jak najwcześniejszych etapów życia rozmawiamy z Janiną Bąk.

Janina Bąk:
Od sześciu lat – komendant komedii w Janinadaily.com. Przez ostatnie pięć – wirtuoz statystyki na Trinity College w Dublinie. Autorka bestsellerowej książki popularnonaukowej o statystyce. Posiada następujące osiągnięcia życiowe:
1. Jej książka „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla” sprzedała się w liczbie 75000 egzemplarzy w 6 miesięcy i przebiła w topce Empiku wszystkie części sagi erotycznej Blanki Lipińskiej, co technicznie rzecz biorąc czyni z niej Blankę Lipińską statystyki.
2. Nagranie z wykładu o statystyce, który wygłosiła na TEDx Koszalin, ma ponad 100 000 wyświetleń i było przez moment popularniejsze niż wideo Zenka Martyniuka.
3. Umie liczyć, opowiadać i opowiadać o liczeniu. W jej historiach zasób słów jest tak bogaty, że mógłby samodzielnie spłacić cały dług publiczny Grecji.
Najbardziej nie lubi, gdy złe rzeczy przytrafiają się dobrym zdaniom.

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply