Skip to main content

Chciałam, żeby była to niespodzianka na nasze siódme urodziny, które obchodzimy 4 grudnia, ale… Arletta smagała mnie biczem pośpiechu i dziś, z dużą tremą, dozą nieśmiałości, na wstrzymanym z napięcia oddechu przedstawiam Wam… podcast Zdrowej Głowy!

Zanim opowiem Wam o podcaście, to chciałabym Wam opowiedzieć pewną historię. Będzie ona niespecjalnie długa, ale nie zaraz znowu krótka, bo to bądź co bądź siedem lat, które doprowadziły do tego właśnie momentu. 

Joanna Gutral

Daaaawno, dawno temu… no dobra, siedem lat temu, weszłam na zajęcia i spotkałam Arlettę. Musicie wiedzieć, że Arletta, to była taka mistyczna postać na SWPSie (teraz Uniwersytet SWPS, naszej alma mater), którą wszyscy znali, ale nikt nie wiedział jak wygląda, bo nie miała zdjęcia profilowego na Facebooku, za to miała najlepsze notatki na całej Uczelni i to czyniło ją poniekąd szefem wszystkich szefów w studenckich realiach. Żeby nadać jeszcze pełniejszy kontekst tej historii dodam, że to było przed zasadniczymi etapami procesów terapeutycznych każdej z nas. Ja byłam klasycznym kujonem, z czego jestem dość dumna, aczkolwiek moje umiejętności społeczne pozostawiały wiele do życzenia, zatem kiedy się bałam, to miałam minę jakbym chciała zabić wzrokiem, a że totalnie się bałam Arletty, to sami wiecie jak na nią patrzyłam. Więc nasza relacja zaczęła się od tego, że ja się bałam Arletty, bo wszyscy ją znali i w moich oczach była ona taką ukrytą gwiazdą socjogramu, a Arletta się bała mojej miny. I mogłyśmy tak pozostać w tym strachu, gdyby nie to, że na pewnych zajęciach – warsztatach – trzeba było robić pracę w grupach. Tym sposobem okazało się, że moja twarz ma zachowaną plastyczność i potrafi być przyjazna, a Arletta jest niesamowicie ciekawą osobą, która chętnie dzieli się wiedzą i sama nie czuje się jak zwierzę relacji społecznych. Opuściłyśmy swoje przekonania i schematy i poznałyśmy się naprawdę. Do dziś myślę o tym, jako o wyśmienitym przykładzie tego, dlaczego warto weryfikować poprawność swoich myśli. W przypadku naszej relacji, początkowe przekonania odzwierciedlały tylko nasze wewnętrzne lęki, a nie miały nic wspólnego z rzeczywistością.

Arletta Szulwic

No i Arletta już wtedy kochała Facebooka i wszystkie media społecznościowe, a ja ledwo obsługiwałam komputer (co ma miejsce do dziś). Arletta przyszła i opowiedziała o takiej fascynującej akcji w USA, w której ludzie w Internecie opowiadają o swoich procesach terapeutycznych i w ten sposób normalizują na szeroką skalę troskę o zdrowie psychiczne. Arla zaproponowała żeby podobną rzecz zrobić w Polsce. Nie będę się wypierać, ja byłam bardzo sceptyczna wobec tego pomysłu, ale zaufałam Arli, że Internet to jej branża, a psychoedukacja jest mi bliska, więc, jakby to powiedzieć w języku korpo: ROBIMY TO.

I zrobiłyśmy. Dwa lata po kampanii społecznej Mam Terapeutę stworzyłyśmy portal Zdrowa Głowa, który właśnie teraz śledzicie i (mam nadzieję, że wnikliwie) czytacie. Przyszedł czas na kolejny krok, dlatego… dziś przedstawiamy Wam podcast! Chciałam go Wam sprezentować na nasze siódme urodziny, ale znów… wiem, że Arla o Internecie wie więcej, więc ruszamy już dziś. Bez zapowiadania i uprzedzania, z prośbą o informacje zwrotne i ciekawością na wszelkie Wasze uwagi, myśli oraz prośby.

Jestem Pinkie, lubię gadać. Z kolei Arla to Mózg i naprawdę, słuchanie jej wychodzi mi (zazwyczaj) na dobre. Nie zawsze było różowo (delikatnie powiedziawszy, bo gdyby ktokolwiek kiedykolwiek podsłuchał naszych sprzeczek, to w życiu nie pomyślałby, że ja jestem terapeutką, a Arla ma za sobą lata terapii…), ale ta relacja i praca nad Zdrową Głową to kawał naszego życia i kawał naszej pracy. Rośniemy w kolejne wyzwanie, a jest nim właśnie ten podcast. 

Podcast to jedno z największych wyzwań i ekspozycji (mówiąc językiem terapii poznawczo-behawioralnej) przed jakimi ostatnimi czasy przyszło mi stanąć. Od rozpoczęcia naszej współpracy obie skończyłyśmy studia na wydziale psychologii, ja zaczęłam doktorat i stałam się certyfikowaną terapeutką poznawczo-behawioralną, a Arla content i social media managerem i UX-owym geekiem. Osobiście jestem pełna obaw, pewnie wraz z publikacją treści włączy się we mnie całe stado negatywnych myśli automatycznych, ale jest także sporo ekscytacji, wiary w to, że wszystkim nam potrzeba rzetelnych źródeł wiedzy, dotyczących zdrowia psychicznego i psychologicznych mechanizmów, które kręcą trybami naszych wewnętrznych światów. 

W podcaście usłyszycie mini pogadanki o zdrowiu psychicznym, rozmowy z ciekawymi gośćmi, wywiady z ekspertami. Będzie o emocjach, relacjach, psychoterapii, ludziach, ale także o filmie, sztuce i wydarzeniach ze świata, czyli o wszystkim tym, co na nas oddziałuje i nie pozostaje obojętne dla naszego dobrostanu. Będzie dobrze, będzie normalizująco, konfrontująco kiedy trzeba, ale przede wszystkim rzetelnie, treściwie i wspierająco. 

Wszyscy wszak mamy zdrowie psychiczne, tylko w różnym stanie. Pora o nie zadbać.

Dziękuję Arli, że sprowokowała mnie do nagrania, naszym przeszłym i obecnym współpracowniczkom i współpracownikom za wsparcie, gościniom i gościom podcastu za przyjęcie zaproszenia oraz realizatorkom za zaangażowanie oraz gotowość do pracy nawet w nocy o północy. 

Dziękujemy jednak przede wszystkim Wam, Zdrowe Głowy, że tu jesteście. To najpiękniejsza misja i przygoda, jaka nam się przydarzyła i nie byłaby możliwa bez Waszej obecności i zaangażowania. 

Podcast Zdrowa Głowa rusza w świat, leci w eter. Przez słuchawki do uszu, przez uszy do myśli, przez myśli do emocji, zachowań, relacji i życia… niechaj trafia wprost w zdrowie głowy! 

Podcast Zdrowa Glowa

Serdecznie,

Joanna Gutral

Psycholożka, psychoterapeutka CBT, ½ Zdrowej Głowy

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

One Comment

Leave a Reply