Skip to main content

Bo do tanga trzeba dwojga… i czasem do terapii również. Dużo czasu poświęciłyśmy terapii indywidualnej, mniej zaś mówi się o terapii relacji, zatem uchylamy rąbka tajemnicy, a informacje płyną z bardzo pewnego i doświadczonego źródła. Prof. Cory Newman, światowej sławy psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i badacz z University of Pennsylvania opowiada, co dzieje się w gabinecie psychoterapeutycznym, kiedy spotyka się z parą, czym różni się to od terapii indywidualnej, jak funkcjonuje tajemnica w pracy z parami oraz, czy na terapię trafiają wyłącznie pary, które zmagają się z kryzysem. O tym, jak rozmawiać z osobą partnerską o podjęciu wspólnej terapii, o szansach oraz o zagrożeniach, które mogą pojawić się, gdy w kwestii relacji do pracy swoją gotowość zgłasza tylko jedna jej połowa usłyszycie w tym oto podcaście.

A ten odcinek pod patronackie skrzydła wzięło Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, które jest największą i najważniejszą w Polsce instytucją zrzeszającą terapeutki i terapeutów poznawczo-behawioralnych. To jest właśnie ta instytucja, która dba o ich wykształcenie w zgodzie ze światowymi standardami, właściwą praktykę i rozwijanie kompetencji. Nieco cisną, ale co zrobić… w dobrej wierze i w słusznym celu.

PTTPB jest organizatorem Konferencji Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, która w tym roku wydarzy się online i jest to swojego rodzaju święto psychoterapii poznawczej i behawioralnej, które serdecznie Wam polecam (zapisy wciąż trwają). Prof. Newman także będzie gościem konferencji, a w tym odcinku dzieli się swoją wiedzą z nami wszystkimi – specjalistami, słuchaczami oraz być może partnerami relacji, która rozważa podjęcie terapii?

Dobrego słuchania!

Rozmowa odbyła się w j. angielskim. Jej tłumaczenie dostępne jest na stronie: https://zdrowaglowa.pl/terapia-par-bo-do-terapii-czasem-trzeba-dwojga-rozmowa-z-prof-cory-newmanem-pl/

dr Cory F. Newman – dyrektor Center for Cognitive Therapy, profesor psychologii na wydziale Psychiatrii University of Pennsylvania Perelman School of Medicine oraz adiunkt w Beck Institute for Cognitive Behaviour Therapy. Dr Newman odbył szkolenie podoktoranckie pod kierunkiem dr. Aarona T. Becka. Jest również członkiem założycielem Academy of Cognitive Therapy. Dr Newman ma ogromne doświadczenie kliniczne oraz jako superwizor terapii poznawczo-behawioralnej nadzorujący ponad 350 przeszkolonych profesjonalistów, zarówno na University of Pennsylvania, jak i w międzynarodowych programach szkoleniowych prowadzonych przez Beck Institute. Dr Newman uczestniczył jako terapeuta modelowy terapii poznawczo-behawioralnej i superwizor w licznych, także wieloośrodkowych badaniach klinicznych.

Joanna Gutral

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply