Trzy zawały psychiatrii i dobrostan psychiczny. Rozmowa z prof. Bartoszem Łozą – PODCAST

W Polsce na 10 tysięcy dzieci i młodzieży przypada pół lekarza psychiatry. Problemy i trudności psychiatryczne wśród nich, ale także wśród osób dorosłych nasilają się. Gdzie zbłądziła psychiatria oraz jak maluje się jej przyszłość? Czym jest psychiatria interwencyjna i jak ważna jest troska o dobrostan aby nie było konieczności korzystania z niej? Czy większość mitów krążących wokół psychiatrii i leczenia psychiatrycznego ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Ta rozmowa jest także o tym, że odpowiedzialność za formę leczenia przyjmuje lekarz, ale walka o zdrowie leży w dużej mierze po stronie pacjenta i chociaż nie jest to droga łatwa i na skróty, jest możliwa.

Ten wywiad nie traktuje tematu lekko, zaś wielowymiarowo i niekiedy boleśnie. Prof. Bartosz Łoza jest kierownikiem Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także kierownikiem zespołu badawczego Wellbee.

Patronatem nad tym odcinkiem podcastu zajęło się Wellbee – platforma łącząca pacjentów z psychoterapeutami, oferująca terapię online i budująca technologię, która może znaleźć zastosowanie we wspieraniu trudności w zakresie zdrowia psychicznego. Trzymamy kciuki za powodzenie ich działań.

prof. Bartosz Łoza – psychiatra, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Joanna Gutral – psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę oraz portalu Zdrowa Głowa. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Jest laureatką nagrody im. Prof. Z. Pietrasińskiego, stypendystką i kierownikiem grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Domu Rozwoju w Warszawie, związana jest także z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii oraz psychologii klinicznej. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i dumna posiadaczka psiego adopciaka imieniem Buba.


Zdrowa Głowa

About
Zdrowa Głowa

Leave a Reply