Uzależnienie a depresja
Uzależnienie a depresja
Uzależnienia, zarówno od substancji chemicznych, jak i behawioralne (tzn. takie, w których nie ma substancji psychoaktywnej, natomiast jest nałogowe zachowanie np. zakupy, seks, hazard itp.) w znaczny sposób korelują ze stanami obniżonego nastroju oraz depresji.
Kiedy depresja występuje jako pierwsza
Są dwie grupy osób, jedna – w której depresja jest pierwotna i stan osobisty przyczynia się do sięgania po używki i zachowania nałogowe w celu poprawy samopoczucia, np. alkohol w niewielkich dawkach może dawać uczucie ulgi, rozluźnienia i poprawy własnego stanu psychicznego. Trudno jednak stwierdzić, co to właściwie oznacza dla każdego inna „niewielka ilość”, ponadto zwiększanie ilości i częstotliwości spożywania alkoholu w konsekwencji nasila objawy depresyjne i tworzy się błędne koło.
Depresja wtórna do uzależnienia
Druga grupa osób to taka, w której depresja jest wtórna i pojawia się w wyniku nadużywania danej substancji psychoaktywnej lub nałogowego powtarzania destrukcyjnego zachowania. Objawy w postaci spadku napędu życiowego, zalegającego smutku lub drażliwości, wycofywania się z życia, kontaktów z innymi, własnych zainteresowań, zaburzenia snu pojawiają się u wielu osób uzależnionych.
Jak diagnozować?
Czasem na początku trudno stwierdzić czy owe objawy związane są z depresją, wtórną lub pierwotną czy są efektem strat związanych z uzależnieniem, dlatego zbyt szybkie diagnozowanie depresji jest ryzykowne, potrzeba na to czasu i wnikliwej obserwacji w relacji terapeutycznej. W psychoterapii uzależnienia niezbędny jest udział lekarza psychiatry, który współdecyduje o konieczności lub jej braku oddziaływań farmakologicznych.
Terapia depresji i uzależnienia
Anna Sternik, psycholog, absolwentka Wydziału Psychologii Klinicznej SWPS w Warszawie. Certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień (Instytut Psychologii Zdrowia PTP). Ukończyła szereg szkoleń z zakresu psychoterapii, m.in. psychoterapia osób współuzależnionych, Dorosłych Dzieci Alkoholików, par z problemem uzależnienia, Racjonalnej Terapii Zachowania. Od 2004 r. pracuje w Centrum Odwykowym z osobami uzależnionymi i ich rodzinami.
Podobne wpisy
Dobra psychoterapia – przyjemna czy skuteczna?
Czym jest a czym nie jest psychoterapia Dla wielu osób słowo psychoterapia wciąż kojarzy się… Więcej
Psychoterapia – rozmowa, która leczy
Psychoterapia dziedziną niejednorodną Stopniowo, krok po kroku, psychoterapia wychodzi z ciemnego, wstydliwego kąta. Mimo to,… Więcej
Psychoterapia psychodynamiczna – przyglądanie się sobie
Mit o kozetce Wokół podejścia psychodynamicznego w psychoterapii narosło bardzo wiele mitów. Wiąże się to… Więcej
Niebezpieczne związki – rzecz o koluzji
Każdy z nas, bez wielkiego wysiłku potrafi wymienić chociaż jeden taki związek, którego wewnętrzna dynamika… Więcej
Kiedy myśli o przeszłości nie pozwalają żyć w teraźniejszości
Każdy z nas powraca myślami do wydarzeń z przeszłości – do tego co zrobił, albo… Więcej
Życie pomiędzy kompulsjami – o jedzeniu napadowym
„Najpierw zaczynam myśleć o tym, czego nie mogę lub nie powinnam zjeść. Bo dieta. Bo… Więcej
Czym jest terapia poznawczo-behawioralna?
Idea TPB Terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z form psychoterapii, stosowaną i cieszącą się rosnącą popularnością… Więcej
Niech mnie ktoś przytuli…
Przytulanie się do kogoś jest przyjemne, uspokajające i sprawia, że czujemy się lepiej. Dlaczego? … Więcej