Skip to main content

Autyzm. Jedna z największych zagadek medycznych i psychologicznych wszech czasów. Sporów o jego pochodzenie i rozumienie nie widać końca: zagrożenie dla społeczeństwa, czy przejaw czystego geniuszu? Za dużo, czy za mało połączeń neuronalnych w mózgu? Szczepionki, a może wymysł firm farmaceutycznych i psychoszarlatanów?

 

Nie, książka „Według innego klucza. Opowieści o autyzmie” nie odpowie Państwu na wszystkie z powyższych pytań. Ba! Nie poda upragnionej diagnozy przyczyny zaburzenia! Nie powie nawet wprost jak sobie z nim poradzić! To pierwsza w historii książka, która podejmuje próbę opisu historii choroby: od pierwszej diagnozy, przez opisy przypadków od lat trzydziestych ubiegłego stulecia, po chwilę obecną. Mnogość technik postępowania i różnorodność objawów ujęta jest tu w historię z krwi i kości – przeżycia prawdziwych pacjentów, opis ich losów, wspomnienia rodzin. I choć może się wydawać, że w kwestiach etiologii specjaliści wciąż błądzą jak dzieci we mgle, tak postęp w zakresie rozumienia pacjentów, współpracy i przeciwstawianiu się stygmatyzacji osób zmagających się z tym zaburzeniem, tworzeniu programów wsparcia dla rodzin i metod pracy terapeutycznej przeszedł wiele etapów, wciąż zmierzając w kierunku maksymalnej poprawy funkcjonowania osób autystycznych.

 

Wnikliwa, szczegółowa praca autorów: Johna Donvana i Caren Zucker, amerykańskich reporterów i dziennikarzy czyni tę książkę wyjątkową. Nie jest to poradnik napisany przez psychologa, a historia zjawiska opowiedziana w najdrobniejszych, najboleśniejszych i najsubtelniejszych detalach. Ta niebywała praca zdobyła uznanie amerykańskiej publiczności i znalazła się w finale książek nominowanych do prestiżowej Nagrody Pulitzera 2017 roku.

 

Autorzy komentują: „Autyzm (…) to taki inny sposób bycia człowiekiem”, co jest kluczowe dla zrozumienia każdej przedstawionej w tej książce, autentycznej historii życia różnych ludzi, urodzonych i wychowanych w różnych czasach, których połączyła ta książka i opis jakże różnorodnego oblicza tej samej choroby.

 

Serdecznie, gorąco i z całego serca polecamy tę wyjątkową pozycję! 🙂

 

Książka dostępna jest w księgarni wydawnictwa.

 

Joanna Gutral – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, słuchaczka Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Prowadzi zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i fanka skandynawskiego kina.

 

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply