Skip to main content

Zdarza się, że osoby, które doświadczają cierpienia psychicznego, którym trudno budować zadowalające relacje z innymi, dla których to, jak przeżywają i wyrażają emocje jest krzywdzące latami korzystają z pomocy psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów nie mogąc jednak odnaleźć przyczyny ani rozwiązania dla swoich kłopotów. W takich sytuacjach często ostatecznie, po długim czasie i wielu innych diagnozach słyszą rozpoznanie jednego (lub więcej) z zaburzeń osobowości – i nagle bum! Wszystko zaczyna się zgadzać, znajdujemy wyjaśnienie doskwierających nam od dawna objawów.

O zaburzeniach osobowości, ich rozpoznawaniu, genezie i leczeniu wiemy już sporo, choć jeszcze nie wszystko. A to, co wiemy w najnowszym odcinku podcastu przedstawi Wam psycholożka i psychoterapeutka psychodynamiczna Joanna Gruhn-Devantier z warszawskiego Domu Rozwoju, odpowiadając na pytania, które często zadają sobie osoby z zaburzeniami osobowości, a także ich bliscy:

  • Skąd biorą się zaburzenia osobowości?
  • Dlaczego to nie takie proste, by postawić takie rozpoznanie?
  • Po czym poznać, że możemy mieć do czynienia z zaburzeniem osobowości i jak odróżnić je od innych zaburzeń psychicznych, a także zwykłych różnic międzyludzkich w strukturze osobowości?
  • Czym charakteryzują się konkretne zaburzenia osobowości?
  • Co wiemy na temat ich leczenia?

Joanna Gruhn-Devantier

Joanna Gruhn-Devantier – psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji, ukończyła czteroletnie podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w Ośrodku Psychologiczno-Medycznym „Mabor”, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Prowadzi psychoterapię dzieci, osób dorosłych oraz rodzin w podejściu psychodynamicznym, które łączy z nurtem systemowym. Współzałożycielka Domu Rozwoju.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply