Zależne zaburzenie osobowości – PODCAST

Zależność od innych jest zjawiskiem, które występuje naturalnie na przestrzeni życia człowieka. W sposób zupełnie naturalny malutkie dziecko jest całkowicie zależne od swoich rodziców. Z czasem staje się coraz bardziej autonomiczne i w optymalnym przebiegu rozwoju człowieka dochodzi do momentu, w którym jako dorosła osoba jest w stanie poradzić sobie w życiu, z większością wyzwań, całkowicie samodzielnie.

Czasem jednak dzieje się tak, że ta niezbędna nam do przetrwania w dzieciństwie zależność zostaje utrwalona i zamiast spełniać swoją funkcję, zaczyna uniemożliwiać adekwatne do wieku funkcjonowanie w społeczeństwie i staje się źródłem cierpienia. Okazać się wtedy może, że dorosła już osoba nie jest zdolna do funkcjonowania, podejmowania decyzji bez pomocy innych ludzi i najbardziej na świecie boi się tego, że zostanie sama i sobie nie poradzi. Takich osób dotyczyć może zależne zaburzenie osobowości.

W tym odcinku podcastu psycholożka i psychoterapeutka Joanna Gruhn-Devantier opowie Wam o tym, czym jest zależne zaburzenie osobowości, jak funkcjonować mogą osoby z takim rozpoznaniem, a także skąd bierze się to zaburzenie i w jaki sposób się je leczy.

Joanna Gruhn-Devantier

Joanna Gruhn-Devantier – psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji, ukończyła czteroletnie podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w Ośrodku Psychologiczno-Medycznym „Mabor”, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Prowadzi psychoterapię dzieci, osób dorosłych oraz rodzin w podejściu psychodynamicznym, które łączy z nurtem systemowym. Współzałożycielka Domu Rozwoju.


Zdrowa Głowa

About
Zdrowa Głowa

Leave a Reply