Skip to main content

Kiedy ma się kilka lat trudno zrozumieć naturę lęku. Strach jest naturalny, dobrze rozumiany, za to lęk przyjmuje dla dzieci formę abstrakcyjną. Historia Nikodema, który uciekając przed lękiem staje się Znikodemem jest ciekawą próbą ujęcia skomplikowanych mechanizmów psychologicznych w sposób najlepiej zrozumiały dla dzieci – w postaci bajki. Dla rodziców i opiekunów jest to dobry start do rozmów o, tej niezrozumianej często, emocji. Tylko jak rozmawiać z dziećmi o lęku? Najlepiej z książką na kolanach rozprawiając o jej bohaterach, szukając w książce fragmentów odpowiadających na różne pytania i porównując doświadczenia bohatera z własnymi i dziecka. Tak jak o każdej innej przeczytanej historii. Czytając z dzieckiem książkę „Znikodem i zagadka lęku” autorstwa Artura Gębki, warto szczególnie zwrócić na takie aspekty jak:

  • Lęk to coś przed czym uciekamy – czy miałeś kiedyś tak, że bardzo chciałeś czegoś nie czuć? Czy masz takie myśli czasami „nie mogę się bać, nie wolno mi, tylko żebym się nie bał”? Takie myśli pomagają? Jeśli tak to na jak długo? Jak myślisz czemu Nikodem uciekał przed Lękiem? Co o nim myślał? Co przewidywał, że się stanie jeśli Lęk spotkałby się z Nikodemem? Czy pomysł Nikodema na uciekanie przed Lękiem przyniósł korzyć?
  • Lęk czujemy „fizycznie” – jak u Znikodema w ciele objawiał się lęk? Bywało mu zimno? Bolał go brzuch? A jak to jest u Ciebie?
  • Lęk dotyczy wielu osób – jak myślisz, kto z osób, które znasz może odczuwać też lęk? Po czym to rozpoznajesz? Omówicie przykłady zachowań lękowych na podstawie innych osób z książki. Co robiła CojeśliLidzia? Czy zdziwiło Cię, że Sztywmon też się bał? Dlaczego myślisz, że mama Nikodema nazywana było NiewidziAlą?
  • Lęk nas chroni – do czego służy nam lęk? Co by było gdybyśmy nie odczuwali lęku? Co powiedział Lęk Znikodemowi? Dlaczego go gonił? Jakbyś miał narysować swój lęk jako osobę lub stworka to jak by wyglądał?

Psychologowie dobrze wiedzą jak kluczowy udział w powstawaniu zaburzeń lękowych mają czynniki środowiskowe. Jednak nie łatwo o tym mówić dzieciom nie oceniając, nie wartościując zachowań innych osób. Osoby, które spotyka Znikodem mierzą się ze swoimi wyzwaniami i mają szereg różnych strategii, które mają je obronić przed odczuwaniem lęku. Te zachowania nie są jednak bez wpływu na chłopca. Czytelnik poznając ich wyraziste sylwetki może przyjrzeć się i rozpoznać typowe zachowania wynikające z odczuwania silnego lęku. Bez oceniania za to z empatią. To pomaga przyjrzeć się różnym osobom w środowisku dziecka i omówić ich strategie radzenia sobie, posegregować które pomagają, a które szkodzą. Na koniec pozostaje już tylko najdelikatniejsza kwestia – usłyszanych szczątków rozmów dorosłych o dziecku. Znikodem z nich tworzy obraz siebie – kruchego, kłopotliwego dla rodziców. Pytanie czy mamy odwagę zapytać jak zdaniem dziecka myślimy o nim i zmierzyć z tym co nam powie.

Książka dostępna jest na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

PS A na koniec niespodzianka! Dla 6 z Was mamy po egzemplarzu recenzowanej powyżej książki. Co należy zrobić, aby ją otrzymać? Wystarczy wysłać maila na adres hello@zdrowaglowa.pl w tytule wpisując „Znikodem”. Książki powędrują do osób, których maile przyjdą do nas jako 5, 10, 15, 20, 25 i 30. Do dzieła! 

Autorka:

Marta Cieśla

Marta Cieśla – psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. W swojej pracy ceni metody o udowodnionej skuteczności, budowanie więzi i wiarę w nieograniczony potencjał człowieka. Wspiera dzieci i nastolatki w radzeniu sobie z lękiem, depresją, zaburzeniami odżywiania a także w minimalizowaniu wyzwań związanych z ADHD czy spektrum autyzmu. Równocześnie wspiera rodziców w rozwoju kompetencji wychowawczych i towarzyszy im w zmianach w procesie psychoterapii. Prowadzi prywatną praktykę, a także współpracuje z Kliniką psychoterapii poznawczo-behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Prywatnie zapalona podróżniczka z dziećmi w plecaku, mama trzech chłopców. https://www.facebook.com/martacieslapsychoterapia

Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.

Zdrowa Głowa

About Zdrowa Głowa

Leave a Reply