Książki, które dobrze byłoby znaleźć lub schować dla kogoś pod choinką w tym roku

Ho ho ho! Czy są tu jacyś grzeczni ludzie?… Nigdy nie potrafiłam zrozumieć dlaczego Mikołaj miałby obdarowywać tylko grzecznych, a tym niegrzecznym przynosić rózgę. Swoją drogą, ta rózga intrygowała mnie niekiedy bardziej niż wymarzony prezent. Niemniej, nigdy nie znalazłam ani w bucie, ani pod choinką badyla grozy, a na prezenty wyczekiwałam z olbrzymim zaangażowaniem. Być może dlatego teraz kompensuję sobie te mieszane emocje poprzez obdarowywanie siebie i innych świątecznymi prezentami, które staram się dobierać bardzo personalnie. A Wy? Znaleźliście dzisiaj coś w swoim bucie? A może nie było tam ani prezentu, ani rózgi? Cóż… Mamy dla Was niespodziankę. To znaczy, ekhm… Mikołaj. Bo istnieje, prawda?

 

Przedstawiamy zestawienie polecanych przez nas książek, które warto sprawić sobie lub podarować znajomym i bliskim podczas nadchodzących Świąt. Warto zadbać o właściwą lekturę, pomoże to wygospodarować czas dla siebie podczas świątecznego zamieszania. Kubek herbaty, zapach piernika, blask choinkowych świateł… Może zaprosisz do tej celebracji kogoś, kto również zagłębi się w lekturze? Uwaga: kolejność książek w zestawieniu jest losowa. Nasze propozycje to kwestia osobistych preferencji mając na uwadze przede wszystkim dobro naszych Czytelników i Czytelniczek ?

 

Relacje na huśtawce (Matthew McKay, Patrick Fanning, Michelle Skeen, Avigail Lev, wyd. GWP)

Ile razy dziennie zdarza Ci się wchodzić w interakcję z drugim człowiekiem? Czy czasami chciałbyś wejść w większą ich ilość? A może czasami gubisz się w zawiłościach tych relacji, które tworzysz obecnie? Czy zastanawialiście się kiedyś jaki styl reprezentują Wasze relacje z innymi? Czy są one jednakowe w stosunku do wszystkich osób? A może inaczej funkcjonujemy z partnerem a zupełnie inny kontakt utrzymujemy z rodzicem? A może to, jak zachowujemy się wobec rodzica do złudzenia przypomina sposób, w jaki traktujemy partnera?

Przyczyną problemów w relacjach z innymi jest stres, a w zasadzie strategie radzenia sobie z nim, jakimi się posługujemy. Nie zawsze strategie te przynoszą zamierzone skutki. Według niektórych najlepszą obroną jest atak, inni momentalnie wycofują się i zamykają się w sobie na wszystkie możliwe zatrzaski, jeszcze inni uczepiają się drugiej osoby w obawie przed samotnością? Znasz którąś z tych strategii? To niezawodny znak, że znajdziesz w tej książce coś dla siebie. Książka skonstruowana jest na zasadzie podręcznika do pracy własnej – znajdziesz tam nie tylko wyniki badań, opisy teoretyczne, ale przede wszystkim masę praktycznych ćwiczeń. Kto wie… może nowe umiejętności uda się wykorzystać przy świątecznym stole?

Książkę kupisz TUTAJ.

 

Zrozumieć ACT (Russ Harris, wyd. GWP)

Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce – Russ Harris, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne„Czym kierujesz się w życiu? Co tak naprawdę się dla Ciebie liczy? Za co chcesz być wspominany na swoim pogrzebie?” – prowokacyjnie pyta autor książki „Zrozumieć ACT”, lekarz i psychoterapeuta Russ Harris. Święta to czas, który zmusza nas do refleksji. Po kuchennych rewolucjach, zakupowym szaleństwie i huraganie przygotowań przychodzi moment, kiedy zastanawiamy się nad tym, co jest dla nas tak naprawdę ważne. Myśli te mogą uskrzydlać, wskazując jak wiele udało się osiągnąć i jak wiele elementów w chwili obecnej można docenić. Mogą także obniżyć nastrój przez zapętlanie negatywnych przekonań i lęków. Autor książki sugeruje, że to od nas zależy, jaki tor nadamy owym myślom i podaje wskazówki osadzone w nurcie terapii akceptacji i zaangażowania (ang. ACT). Spróbuj pobyć tu i teraz, aby zatrzymać lawinę myśli automatycznych. Obserwuj swoje myśli. To dziwne? Może początkowo, ale zobaczysz, że oglądając każdą myśl z wielu perspektyw, znajdziesz nowe odpowiedzi i rozwiązania. Akceptuj – nawet jeśli to niewygodne. Czy jest coś jeszcze, co możesz zrobić z tym, co już się wydarzyło? Nie? To pozwól dać świeży start swojej teraźniejszości i nie obciążać jej wcześniejszymi doświadczeniami. To tylko kilka z wielu poruszanych w książce obszarów i związanych z nimi technik. Książka ma charakter zbioru ćwiczeń, osobistego kursu, który umożliwia nabywanie i praktykowanie nowych zagadnień.

Książkę kupisz TUTAJ.

 

Niekoniecznie depresja (Hilary Jacobs Handels, wyd. WUJ)

Jeśli nie depresja, to co? Jak inaczej wytłumaczyć obniżony nastrój, kłopoty z koncentracją, poczucie emocjonalnego zagubienia? Czy każdorazowy spadek samopoczucia można nazywać depresją?

Autorka tej książki proponuje korzystanie z emocji jak z mapy, która ułatwi nam funkcjonowanie i wskaże kierunek do adekwatnych zachowań. Kompasem w tej podróży ma być metoda nazywana trójkątem zmiany. Wywodząca się z nurtu psychoanalitycznego autorka rozstawia na antypodach mechanizmy obronne i emocje hamujące, takie jak lęk, wstyd, czy poczucie winy. Kolejnym wierzchołkiem trójkąta są zaś emocje podstawowe takie jak strach, złość wstręt, radość, podekscytowanie i pobudzenie seksualne. Metoda trójkąta zmiany postuluje, iż mechanizmy obronne i emocje hamujące będące podstawą tego odwróconego trójkąta stanowią przeszkodę do dotarcia do emocji podstawowych. Niniejsza książka ma na celu naukę poruszania się po mapie emocji dzierżąc w ręku trójkątny kompas. Nie w samych emocjach tkwi problem, a w ich rozumieniu i sposobie radzenia sobie. Bomba emocjonalna wybuchająca w różnych momentach i okolicznościach naszego codziennego życia została tutaj rozbrojona na czynniki pierwsze w duchu psychoanalitycznego trójkąta zmiany. Autorka przez historie własnych pacjentów zachęca czytelników do pracy własnej na przygotowanych i zamieszczonych w książce stronach do pracy osobistej.

Książkę kupisz TUTAJ.

 

Uzależnienia 2.0 (Adam Alter, wyd. WUJ)

Często słyszysz „zostaw ten telefon” albo „wyłącz ten komputer”? A może sam zastanawiasz się, czy dasz radę wytrzymać 24h bez telefonu? Zastanawiasz się, czy uzależnienie od gier komputerowych dotyczy Ciebie lub bliską Ci osobę, a może to wciąż niewinna, choć czasochłonna zabawa?

Dzieci Steva Jobsa nie mogły bawić się iPadami. Potomkowie twórców gier komputerowych takich jak World of Warcraft mieli restrykcyjnie ograniczony czas na korzystanie z komputera, a Greg Hochmuth, jeden z twórców Instagrama już na etapie planowania jego działania nazwał portal „maszynką do uzależniania”. Czy uzależnienia to tylko substancje psychoaktywne, takie jak alkohol, narkotyki, czy sama czynność może uzależnić w taki sposób, że skutecznie utrudni codzienne funkcjonowanie? W książce Uzależnienia 2.0. Adama Altera znajdziemy wyjaśnienie, czym są uzależnienia behawioralne, kto może być na nie podatny, co składa się na proces uzależniania i na czym polega bycie uzależnionym, a także jak temu zapobiegać. Uwaga! Jest to książka zawierająca opisy badań naukowych, analizę literatury związanej z historią uzależnień behawioralnych i jednocześnie… najciekawsza książka o tej tematyce jaką kiedykolwiek czytałam. Pozbawiona moralizatorskiego tonu, nakazów i zakazów jedynie pokazuje, czym są i jak działają uzależnienia. Refleksja i wnioski zostają po stronie Czytelnika. Polecamy osobom w różnych grupach wiekowych!

Książkę kupisz TUTAJ.

 

#Girlstalk (Karolina Cwalina-Stępniak i Paulina Klepacz, wyd. Sensus)

Ech… to babskie gadanie! – częstokroć słyszy się takie określenie w codziennych rozmowach, poniekąd dewaluując wartość damskich rozmów. Jednakże o głębi, bogactwie i wnioskach, jakie płyną z rozmów kobiet z kobietami, piszą autorki w tejże książce. Książka składa się z zapisu rozmów podzielonych na kilka głównych obszarów tematycznych, tj. samoakceptacji, relacji, macierzyństwa, motywacji. Czytając każdą z rozmów z osobna ma się wrażenie, że przysłuchuje się rozmowie dobrych przyjaciółek w ulubionej kawiarni. Po przeczytaniu całej książki miałam poczucie, że uczestniczyłam w kilkugodzinnym spotkaniu z koleżankami, podczas którego rozmów i wymianie doświadczeń nie było końca. Wśród rozmówczyń znalazły się przedstawicielki świata show biznesu (m.in. Natalia Nykiel), nauki, biznesu. Przedziwna mieszanka w bardzo zwyczajnych, a jednocześnie osobistych rozmowach, które zmuszają do refleksji własnej. Książka, którą czyta się z czułym uśmiechem na ustach, idealna na wieczór z zimową herbatą. Uwaga! Książka nie tylko dla kobiet ?

Książkę kupisz TUTAJ.

 

Cel. Odkryj, określ, osiągnij! (Paulina Mechło, Aneta Rostkowska-Gerlach, wyd. Sensus)

Mieć cel to dopiero wierzchołek góry lodowej. Często wydaje się nam, że samo posiadanie celu jest jednoznaczne z jego realizacją. Chcę być zdrowa, ale nie podejmuję żadnych aktywności prozdrowotnych; chcę wyjechać w egzotyczną podróż, ale nie próbuję nawet budować swoich oszczędności. Nic się nie dzieje? A przecież tak bardzo chcę! W tym wypadku, nie wystarczą same chęci. Jesteś zainteresowany(a) tą tematyką? Przygotuj kolorowe długopisy, kredki, mazaki i przygotuj się na kreatywną pracę manualną i intelektualną. Realizacja ćwiczeń i materiałów zawartych w książce pomoże Ci wyznaczyć realny cel a następnie określić drogę jego realizacji.

Książkę kupisz TUTAJ.

 

 

Co robisz z pomysłem? (Kobi Yamada, ilustracje: Mae Besom, wyd. Levyz).*

W naszym zestawieniu znajdziemy także coś skierowanego do młodych ludzi… Chociaż muszę przyznać, że książka jest na tyle subtelna i wymowna, że może wzruszyć i skłonić do refleksji dojrzałego czytelnika (książką jest bestsellerem New York Times i The Wall Street Journal). Daleko jej od moralizatorskiego tonu i wychowawczych wskazówek. Po prostu zastanów się nad tym, co robisz z pomysłem? Zwłaszcza z tym, który jest inny, odważny albo po prostu trochę szalony? Czy go ukrywasz? Porzucasz go?

A może udajesz, że nie należy do Ciebie?

Książka ta opowiada o dziecku, które pomaga błyskotliwemu pomysłowi stać się częścią świata. Gdy wiara chłopca we własne siły rośnie, rośnie też sam pomysł. Aż pewnego dnia zaczyna się dziać coś niezwykłego. Jest to książka dla każdego, bez względu na wiek. Dla wszystkich, którzy kiedykolwiek mieli pomysł. Być może pomysł ten był za duży, za dziwny, zbyt trudny do zrealizowania. Czym stają się pomysły? Wielkimi rzeczami, odważnymi rzeczami, inteligentnymi rzeczami, śmiesznymi rzeczami, dobrymi rzeczami. Stają się książkami, rysunkami, przygodami, wynalazkami, społecznościami, produktami i lekami. Wszystko, co Cię otacza, kiedyś było pomysłem. A co wyrośnie z Twojego pomysłu? Ta decyzja należy do Ciebie.

*Uwaga! Książka w pre-orderze – zamówienia będą realizowane na początku stycznia (premiera 7 stycznia). Do każdej książki dołączony jest darmowy zestaw kart pracy .pdf dla nauczycieli, pedagogów i rodziców do pobrania ze strony wydawcy. Książkę kupisz TUTAJ.

 

Rozmarzyliście się? Nie wiecie, którą z książek chcielibyście podarować sobie lub bliskiej osobie w nadchodzący, świąteczny czas? Mamy dla Was rozdanie ? Dzięki uprzejmości Mikołajów z wydawnictwa GWP, WUJ, Sensus i Levyz mamy po 2 egzemplarze każdej książki dla naszych Czytelników! Więcej informacji na naszym FB ?

 

Ho ho ho! Zdrowej głowy życzymy wszystkim obdarowywanym i obdarowującym w dniu dzisiejszym i w nadchodzące Święta! ?

 

Joanna Gutral – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, słuchaczka Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, Współzałożycielka i współtwórczyni Akcji Mam Terapeutę. Badawczo zajmuje się postrzeganiem siebie i innych w czasie. Prowadzi psychoterapię indywidualną w Centrum Zmiany w Życiu. Prowadzi również zajęcia ze znienawidzonej przez większość studentów statystyki i metodologii. Miłośniczka teatru, wierna czytelniczka twórczości Irvina Yaloma i fanka skandynawskiego kina.

.