Projekt Zdrowa Głowa – czym jest i kto za nim stoi?


with Brak komentarzy

Czym jest zdrowa głowa? To taka głowa, która wątpi, gubi się, zatrzymuje, załamuje, ale nadal poszukuje, walczy, próbuje i marzy.

 

Czym jest portal Zdrowa Głowa? To miejsce, które jest kreowane na potrzeby Czytelników. Próbujemy szukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania z zakresu psychologii, psychoterapii i rozwoju osobistego. Swoją wiedzą służą nam nasi doświadczeni partnerzy – psychologowie i psychoterapeuci praktycy z wieloletnim doświadczeniem.

 

Portal powstał na podstawie zainicjowanej w 2013 ogólnopolskiej kampanii społecznej Mam Terapeutę, która miała na celu walkę ze stygmatyzacją osób korzystających z pomocy terapeutycznej. Dzięki akcji byliśmy świadkami wielu psychoterapeutycznych „comming out’ów”, a także zrozumieliśmy, jak ważna jest psychoedukacja i dostarczanie pewnych i rzetelnych informacji.

 

Zbierając powyższe doświadczenia powstał portal psychoedukacyjny Zdrowa Głowa. To tu, Czytelniku, znajdziesz informacje na temat psychoterapii i jej działania. Jesteś gotowy by podzielić się swoimi doświadczeniami z terapii? Weź udział w akcji Mam Terapeutę! Jesteś ciekaw nowinek ze świata psychologii i psychoterapii? Zajrzyj na naszego Bloga! Masz pytanie? Chcesz, aby na stronie pojawił się artykuł o konkretnej tematyce? Napisz do nas! Naszym celem jest obalanie mitów na temat psychologii i psychoterapii poprzez dostarczanie sprawdzonych informacji. Sprawdź co możesz zrobić, by pomóc sobie w kryzysie lub co blokuje Cię przed rozwinięciem skrzydeł.

 

Psychoterapia i psychologia to nauka – nie czary.

 

Kim jesteśmy?

Jesteśmy absolwentkami Uniwersytetu SWPS, magistrami psychologii, które już na studiach rozpoczęły swoją przygodę z psychoedukacją. Od 2013 roku aktywnie staramy się odczarować niekiedy zniekształcony obraz psychoterapii i psychologii poprzez przekazywanie Czytelnikom tego, co już wiemy i tego, czego wciąż się uczymy.

 

Arletta SzulwicArletta Szulwic: mgr psychologii klinicznej oraz neurokognitywistyki, absolwentka Uniwersytetu SWPS

„Przyznaję, że na studia psychologiczne zdecydowałam się przede wszystkim dlatego, że chciałam lepiej poznać i zrozumieć siebie. Początkowo nie myślałam o tym, żeby w przyszłości pracować jako psycholog, ale to zmieniło się z czasem. Im więcej miałam zajęć, na których uczyliśmy się o psychoterapii, tym bardziej mnie ona ciekawiła i fascynowała. W pewnym momencie znalazłam się w takiej sytuacji, że uznałam, iż mi samej psychoterapia się przyda, więc postanowiłam się jej podjąć. Z jednej strony im bardziej poznawałam siebie w tym procesie, tym bardziej byłam zadowolona z tego, że podjęłam się wyzwania, jakim jest praca nad próbą zrozumienia siebie i własnym rozwojem. Jednocześnie starałam się nie mówić o tym głośno, a jeśli już do tego dochodziło, czułam spory niepokój i obawę o to „co ludzie pomyślą?”. Czułam niezgodę na taki stan rzeczy i kiedy zobaczyłam w sieci amerykańską wersję akcji, pomyślałam, że przeniesienie jej na rodzimy grunt to jest dokładnie to, czego w Polsce potrzeba. Mam nadzieję, że akcja „Mam Terapeutę” i strona Zdrowa Głowa przyczyni się do zrozumienia, czym tak na prawdę jest psychoterapia i że może z niej skorzystać każdy, kto wyraża chęć poprawy jakości swojego życia.”

W Zdrowej Głowie odpowiada za: media społecznościowe, stronę internetową, wdrażanie nowych projektów, sklep z gadżetami, współprace komercyjne i wiele, wiele innych ?

 

Joanna GutralJoanna Gutral: mgr psychologii, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS w Warszawie

„Nigdy nie myślałam, że zainteresuję się psychoterapią. Myślałam, że będę pracować w branży Human Resources. Wtedy natrafiłam na książkę „Dar terapii” Irvina Yaloma i zrozumiałam, że psychoterapia, to nie tylko swoisty sposób leczenia, pomagania, ale i inwestowanie we własny rozwój. A czy może być coś cenniejszego? Kiedy mówię o swoich planach zawodowych, często słyszę: „Chcesz pomagać tym chorym psychicznie?”. Odpowiadam: „Tak. I rozwijać potencjał tych zdrowych”. Wtedy moi rozmówcy robią wielkie oczy i zaczynamy dyskusję o tym, czym w zasadzie jest psychoterapia. Pomyślałam, że może warto porozmawiać z szerszym gronem odbiorców, a najlepszym sposobem będzie publiczna debata poparta całą masą „terapeutycznych coming outów” i sprawdzonych, rzetelnych informacji.

W Zdrowej Głowie odpowiada za: kontakt z mediami, recenzje książek, posty sponsorowane, relacje z wydarzeń związanych z tematyką psychoterapii i psychologii.

 

Marta SarneckaMarta Sarnecka: mgr psychologii społecznej, absolwentka Uniwersytetu SWPS

„Decydując się na studia psychologiczne tak naprawdę nie wiedziałam co zamierzam z tym zrobić w przyszłości. Zdawałam sobie sprawę, że interesuje mnie ten temat, a jeszcze bardziej zachęcali znajomi, powtarzając „Ty to potrafisz wysłuchać”. Od dłuższego czasu zastanawiałam się czy psychologia społeczna to na pewno jest to z czym chciałabym pójść dalej. Propozycja dołączenia do zespołu akcji Mam Terapeutę była dla mnie znakiem, że może pora spróbować pójść również w inną stronę. W taką, która zawsze mnie inspirowała. I stało się. Sama złapałam się na tym, że gdy opowiadam o Akcji i o mnóstwie odważnych osób, które zdecydowały się na swój „comming out”, ciężko mi po prostu przestać. Mam nadzieję, że dzięki Mam Terapeutę dodamy odwagi tym, którzy się jeszcze wahają a nawet wstydzą i chociaż w małej części przełamiemy stereotyp. W końcu co jest złego w chęci poznania samego siebie…”